16 липня 2014 року біля пам’ятника Симону Петлюрі Рівненське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка підтримало Дніпропетровських просвітян і відзначило як день військової соборності України.

 

Одночасно просвітяни Дніпропетровщини та Рівненщини поклали корзини квітів до пам’ятних місць вояків періоду УНР у Рівному, у тому числі від Дніпропетровського  об’єднання, та у Дніпропетровську (Січеславі) від Рівненського об’єднання. Також квіти поклали до підніжжя пам’ятника Василя Тютюнника на Дубенському кладовищі та меморіальної дошки Євгена Коновальця у Здолбунові.

 


16 липня 1919 року військові сили УНР та ЗУНР об'єднались для спільної боротьби та довели, що наші Схід і Захід мають бути разом!

Генерал Армії УНР – Микола Капустянський, який в те пам’ятне літо був начальником оперативного відділу штабу української армії, так говорив про ті події: «Створено єдину збройно-революційну українську силу. Український нарід і ми, революційні борці, повинні, на нашу думку, цю історичну, стратегічно-політичну подію шанувати й святкувати як світлу традицію і категоричний дороговказ для сьогоднішніх і прийдешних часів»¹.

Справедливим і доречним було б відзначення в Україні славетної дати – 16 липня 1919 року, коли всі військові та політичні сили України об’єдналися у боротьбі проти спільного ворога за Україну, і вшанування біля пам’ятних знаків вояків періоду УНР всіх козаків, стрільців, старшин, сотників, полковників і генералів Соборної Української Національної Армії.

Історія дала українцям 16 липня 1919 року урок єдності.

Сьогодні вкотре Україна потребує єдності у боротьбі проти кремлівських агресорів заради мирного майбутнього України.

Події 1919 року ще раз нагадують, що наша сила у єдності.

Символічно, що це день прийняття Верховною Радою Української РСР у 1990 році Декларації про державний суверенітет України.

 

Коротка історична довідка.

Акт Злуки, битва під Крутами, битва під Базаром, Зимовий похід – основні події періоду УНР, які відзначає українське суспільство. Проте, українська історія – це не тільки  трагедія Базару, але й величні та славні перемоги, про які ми не згадуємо.

Як відомо, через два тижні після проголошення Акту Злуки, тобто 4 лютого 1919 року, Київ зайняли більшовики і дві України – УНР та ЗУНР – зажили своїм осібним життям. Але події розгорталися таким чином, що консолідація українців була неминучим явищем.

14 липня 1919 року селянська армія на чолі з Юрком Тютюнником, пройшовши 1000 кілометрів по запіллю ворога, прибуває в район Копайгорода (сьогодні смт. Барського району Вінницької області) для з’єднання з Армією УНР.

16 липня через річку Збруч переходить УГА, щоб стати поруч з Великою Україною проти спільного ворога.

Коли ми об’єдналися – ми стали перемагати. Більшовики переважали числом, проте українська армія була сильніша духом і більш вмілою.

Бої за Вапнярку тривали з 17 липня по 2 вересня 1919 року,  за цей час 3-тя дивізія при допомозі Волинської групи та 11-ї Галицької бригади на завершальному етапі операції розгромила десятитисячне угрупування червоних. Знищені найкращі підрозділи ворога.

У серпні 1919 військам під командуванням генерал-хорунжого армії УНР Василя Тютюнника, могила якого знаходиться у Рівному, вдалося відбити у Червоної армії міста Вінниця і Жмеринка.

Ще одна яскрава перемога нашої армії – це розгром Січовими Стрільцями  Таращанської бригади - найкращого підрозділу  більшовиків 22 липня 1919 біля м. Смотрич.

21 серпня взято Бердичів, Фастів, Білу Церкву, а 31 серпня українські об'єднані війська на чолі із Симоном Петлюрою зайняли Київ.

Наступ українського війська остаточно зірвав плани радянського командування з ліквідації Армії УНР та прориву до Східної Європи на допомогу угорській комуні.

Пошук

Важливо знати…

160 років від дня народження Івана Франка

Детальніше...

160 років від дня народження Софії Русової (1856-1940), вченого, педагога, громадського діяча, засновниці українських жіночих організацій, члена Центральної Ради

Детальніше...

150 років від дня народження Миколи Василенка,

Детальніше...

145-річчя від дня народження Лесі Українки, видатної української поетеси, громадської діячки

Детальніше...

130 років від дня народження Марійки Підгірянки, української поетеси

Детальніше...

115 років від дня народження Валер’яна Підмогильного, українського письменника

Детальніше...

175 років від дня народження П.Тичини, українського письменника

Детальніше...

135-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ

Детальніше...

Голодомори в Україні

Детальніше...

Битва під Гурбами: довідка про битву .

Детальніше...

Берестецька битва матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії.

Детальніше...

12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)
Детальніше...

17 лютого 1892 р. народився Йосиф Сліпий (Коберницький) – митрополит, кардинал і Патріарх УГКЦ. 
Детальніше...

Корисні посилання