24 січня 2017 року у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація книги Михайла Якубовича – історичного нарису «Велика Волинь і мусульманський Схід». Участь у презентації взяли просвітяни Рівненщини, науковці, викладачі та студенти вищих навчальних закладів, працівники культури, громадськість міста.

Український учений-сходознавець, перекладач, дослідник доктринальної та філософської думки ісламського світу, голова Центру ісламознавчих досліджень Національного університету «Острозька академія» Михайло Якубович відомий у науковому світі першим повним перекладом Корану українською мовою. У новій книзі вчений досліджує невідомі сторінки історії Великої Волині, відбиті у мусульманських джерелах. На основі рукописів арабських істориків, географів і мандрівників автор простежив початки державних утворень у регіоні.

Як розповів сам науковець, він довго збирав матеріали, серед яких – свідчення Аль-Масуді, Аль-Ідрісі та інших авторів, опрацьовані за рукописами та критичними виданнями, а не за перекладами, як це часто трапляється у деяких істориків. Чи не вперше в українській науці арабськомовні джерела опрацьовано в оригіналі й подано в точному перекладі українською мовою.

Цікаво було почути, що арабський історик Аль Масуді у своїх працях згадує про політичне об'єднання валінана на чолі з Маджаком. «Американські та польські вчені вважають, що мова йде про волинян. Натомість вітчизняні історики це зазвичай трактують по-іншому. Але у період, який описує Аль Масуді, на Волині існував потужний племінний союз. Дослідження рівненських археологів підтверджують, що в той час у Погоринні сконцентрувалося багато міст. Насправді ніхто не намагається перебільшити роль Волині, але й применшувати її також не потрібно», – вважає Михайло Якубович.

Спираючись на джерела, датовані ХІІ століттям, дається інформація про створення географом і мандрівником Аль-Ідрісі карти відомої на той час частини світу, яка мала вигляд срібної таблички і у якій було згадано Пересопницю. Цікаво, що всі відстані територією України вимірювалися саме від Пересопниці. Отже мусульманський світ доволі непогано знав Волинь. Разом із тим у книзі йдеться і про мусульманську присутність на Волині – передусім, громад волинських татар, що мешкали тут від ХІV століття. Про це свідчать як архівні джерела, так і нові рукописні знахідки.

Директор культурно-археологічного центру Пересопниця Микола Федоришин високо оцінив книгу як таку, що висвітлює роль Волині в інтегрованій системі світу – від VІІ – VІІІ аж до ХХ століття, та розповів про розбудову Пересопницького музею-комплексу.

Начальник управління культури і туризму міста Рівне та автор післямови Тарас Максименко повідомив, що книгу Михайла Якубовича «Велика Волинь і мусульманський Схід» видано відповідно до «Програми підтримки книговидання місцевих авторів та популяризації української книги в місті Рівному на 2016 – 2020 роки». «Ми повинні вивчати свою історію, знати, хто ми і звідки. «Карамзінську брехливу історію мало лише піддавати сумніву – на ній давно вже пора ставити крапку», наголосив Тарас Максименко.

Насамкінець зазначу, що наклад складає 93 примірники, книга багата на ілюстрації та має науково-популярний характер викладення, тож бібліотеки та музеї області можуть придбати дане видання.

Зоя Дідич, член правління РОО Товариства «Просвіта»

 

 

Пошук

Важливо знати…

160 років від дня народження Івана Франка

Детальніше...

160 років від дня народження Софії Русової (1856-1940), вченого, педагога, громадського діяча, засновниці українських жіночих організацій, члена Центральної Ради

Детальніше...

150 років від дня народження Миколи Василенка,

Детальніше...

145-річчя від дня народження Лесі Українки, видатної української поетеси, громадської діячки

Детальніше...

130 років від дня народження Марійки Підгірянки, української поетеси

Детальніше...

115 років від дня народження Валер’яна Підмогильного, українського письменника

Детальніше...

175 років від дня народження П.Тичини, українського письменника

Детальніше...

135-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ

Детальніше...

Голодомори в Україні

Детальніше...

Битва під Гурбами: довідка про битву .

Детальніше...

Берестецька битва матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії.

Детальніше...

12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)
Детальніше...

17 лютого 1892 р. народився Йосиф Сліпий (Коберницький) – митрополит, кардинал і Патріарх УГКЦ. 
Детальніше...

Корисні посилання