Ця урочиста подія відбулася 9 листопада у великій залі Костопільської районної ради. На презентацію фотокниги (упорядник та автор тексту – Зоя Дідич, член правління РОО ВУТ «Просвіта») завітали костопільці та гості міста: український поет, прозаїк, публіцист, громадський, політичний та державний діяч, доктор філософії, народний депутат України першого скликання, співавтор всіх основних державотворчих актів України (серед них – Декларація про Суверенітет України, Акт проголошення незалежності України та Конституція України) Володимир Шовкошитний; керівники району, борці за незалежність України у ХХ столітті, воїни АТО, волонтери, бібліотечні працівники, представники громадських організацій «Просвіта», «Союз українок», «Братство ОУН–УПА» тощо та релігійних громад, державних установ, приватних підприємств, прихильники літературної творчості наших земляків.

Зустріч розпочав гурт «Нивка» районного будинку культури (художній керівник – Віктор Зданюк). У їх виконанні прозвучав гімн Костопільщини – пісня «Костопільський край» (слова Зої Дідич, музика Михайла Таргонія).

Фотокнига «Костопільщина. Шлях до Волі та Держави» вийшла у переддень великого християнського свята – Покрови Пресвятої Богородиці, до 75-річчя утворення Української Повстанської Армії та Дня Захисника України.

Заступник голови РДА Оксана Кіптель привітала присутніх та розповіла про шлях фотокниги до читача – від ідеї щодо створення до втілення її у життя. Поміж іншим вона відзначила: «Традиційно наші найвизначніші свята – День Незалежності України, День Державного Прапора України, День українського козацтва та роковини УПА ми проводимо як у місті і в кожному селі району, так і на славній на гутвинській землі, куди приїжджаємо, щоби вклонитися пам’яті героїв, які полягли, захищаючи свою землю від поневолювачів: в урочищі Гутвин містився перший штаб УПА, в селі Бичаль поховано першого командира УПА – легендарного Василя Івахіва.

За останні роки у професійних фотографів, фотолюбителів, в архівах сімейних альбомів назбиралося чимало світлин із багатьох патріотичних заходів, які на наших очах так швидко стають історією. На жаль, невідворотно у вічність відходять і люди, свідки минулих подій. Так у фотохудожника Юрія Кухарчука, директора фотосалону «Яна», виникла ідея зберегти визначні і просто цікаві миттєвості нашого спільного життя – знаменні події, вияв позиції на крутих поворотах історичного розвитку, особистий та колективний внесок у скарбницю здобутків нашого краю. З цією ідеєю він звернувся до Костопільської райдержадміністрації та районної ради, які її підтримали – і так виник намір створити фотокнигу про патріотичну Костопільщину.

На сайті РДА запросили громадськість взяти участь у проекті. Коли розпочалася робота над фотокнигою, до її створення долучилися відділи освіти, культури і туризму, сектор молоді та спорту райдержадміністрації, районні бібліотека та краєзнавчий музей, представники громадських організацій, волонтери, учасники АТО та багато небайдужих людей. Учасники визвольних змагань на Костопільщині приносили світлини з приватних зібрань, ділилися спогадами. Відкривалися все нові й нові сторінки історії Костопільщини. У той же час життя йшло своєю чергою, щодень виявляючи то світлі і радісні, то гіркі і трагічні сторони. Учасники АТО на Сході України здобували успіхи, несли втрати… Горе гуртувало українську спільноту, Західний Костопіль підтримував Східну Попасну. Шлях до Волі та Держави довшав, але й ширшав, усі ми відчували відповідальність за власну присутність на ньому: від великого – до малого.

До упорядкування книги запросили письменницю, члена Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України Зою Дідич, яка на той час вже мала здобутки на літературній ниві та досвід у книговидавничій справі, а також пройшла шлях визвольної боротьби на костопільських теренах. З-під її пера вийшли книги «Я вам сказати мушу» (2000 р.); «Фіалки тюремних мурів. Повість про Кохання» (2014 р. – визнана кращою книгою Рівненщини у 2017 році серед прозових творів); поетична збірка «Благослови, Вкраїно, на орду!» (2015 р.); книги для дітей: «Україна починається з мене!» та «Поетична поляна» (2016 рр.). Ряд творів друкувалися в альманасі «Революція Гідності. Війна» Рівненської письменницької організації (упор. Анна Лимич), «Над Замчиськом» (упор. Анатолій Карп’юк), у пісенному збірнику Віктора Зданюка «Гей, там, над Поліссям!»; в українсько-канадському альманасі «Крила» (упор. Анатолій Криловець).

Як громадський кореспондент нагороджена почесною грамотою Національної спілки журналістів України.

Як борець за незалежність України у ХХ столітті нагороджена нагрудним знаком «За заслуги перед українським народом» ІІ ступеня.

На засіданнях постійних комісій та на сесії районної ради було представлено початковий варіант книги. Зміни та доповнення депутатів були враховані в подальшій роботі над книгою. Фінансування видання здійснювалося відповідно до «Програми підтримки книговидання, сприяння книгорозповсюдженню, збільшенню випуску книжкової продукції місцевих авторів у Костопільському районі на 2016–2020 роки».

Видання книги проходило через систему «PROZORRO». Переможцем визнано відоме та авторитетне видавництво «Український пріоритет» (генеральний директор – Володимир Шовкошитний)».

У своєму слові Зоя Дідич серед іншого відзначила: «Фотокнига «Костопільщина. Шлях до Волі та Держави» є результатом великої праці багатьох людей, які перейнялися необхідністю такого видання для громади. Сотні зустрічей, телефонних дзвінків, переглядів світлин, переповіданих життєвих історій; відчувалося уболівання, щоб книга вийшла цікавою, красивою, а головне – вартісною, потрібною читачеві. У книзі – понад тисячу імен, прізвищ та облич людей різного віку та поколінь, які здобували у дальші чи ближчі роки або здобувають сьогодні найбільші для українців цінності – Волю та Державу. На битому Шляху свободи і державності – декілька поколінь: вояки УПА, члени УГС та Народного Руху України за перебудову (Законом України 2015 року вони визнані борцями за незалежність України у ХХ столітті), захисники Вітчизни у неоголошеній війні з московським окупантом, волонтери, а також – кожен із нас, хто сьогодні долає цей торований скаліченими долями, відібраними життями шлях до Волі та Держави. Ми – це наша влада, наші депутати, наші співгромадяни, наші діти, які своїми ще невеличкими справами, синьо-жовтими стрічками у волоссі чи кульками в руці виявляють позицію своїх батьків і власну до подій, що відбуваються. Ми – патріотичні, натхненні подвигами героїв, творчі, усміхнені, відкриті світові. Ми – костопільці, спадкоємці прекрасної поліської землі та подвигів у її ім’я».

Упорядник подякувала усім, завдяки кому книга побачила світ: голові Костопільської РДА Олександрові Середі, депутатському корпусові та голові Костопільської районної ради Сергію Ткачуку; депутатові Рівненської обласної ради Анатолію Алексейчуку; керівнику апарату РДА Людмилі Новак, заступнику голови РДА Оксані Кіптель; начальнику відділу культури та координатору проекту Наталії Петренчук; фотохудожнику Юрію Кухарчуку; операторам комп’ютерного набору та верстання Роману Левицькому та Юрію Петіку; волонтерам Тамарі Зулайкхі, Людмилі Великій та іншим; «Союзу українок» (Галині Царук); Братству ОУН–УПА (Катерині Басюк, Ользі Жданюк, Марії Дідух; Ярославу Білику, Людмилі Король, Юрію Лисецькому; усім звитяжцям, чиє життя виявилося гідним бути представленим серед кращих людей Костопільщини; власникам сімейних альбомів – за збереження старих світлин – німих свідків нашої історії, які заговорили у фотокнизі; усім, хто розумів і поважав чужу працю, вчасно казав добре слово підтримки; окремі слова вдячності – редактору і директору видавництва «Український пріоритет» Володимиру Шовкошитному.

Володимир Шовкошитний дав високу оцінку створеному спільними зусиллями виданню, особливо наголосивши на його ролі у збереженні історичної пам’яті мешканцями Костопільщини.

Після електронної подорожі сторінками фотокниги виступили директор районної бібліотеки Іван Степанюк, волонтер Тамара Зулайкхі, почесний громадянин м. Костопіль Юрій Кравчук, депутат міської ради у 90-х Григорій Бучко, борець за незалежність України у ХХ столітті Богдан Дідич.

Промовці поділилися схвальними враженнями, головним з яких було наступне: книга актуальна, своєчасна, має велике краєзнавче та світоглядне значення, сприяє об’єднанню громади, формує почуття патріотизму та гордості за свою історію та сьогодення. Іван Степанюк повідомив, що до районної бібліотеки надходить чимало дзвінків від зацікавлених читачів, тож книга вже користується попитом.

Неповторного колориту творчій зустрічі надала ще одна презентація, а саме: Володимир Шовкошитний познайомив присутніх з книжковою продукцією очолюваного ним видавництва «Український пріоритет». Розповідь про достойні книги відомих і нових талановитих авторів тримали увагу слухачів, які то затамовували подих, то вибухали емоціями піднесення, захоплення і здивування. Володимир Шовкошитний читав свої вірші – то звучала поезія Майстра. Очі присутніх сяяли, в залі панувало Слово.

Ті, хто придбали книги, мали змогу отримати автограф непересічної людини – письменника і громадянина, який своєю подвижницькою працею уславлює нашу українську землю і утверджує український народ як націю.

Фотокнигу «Костопільщина. Шлях до Волі та Держави» можна прочитати у бібліотеках Костопільського району.

Наталія Петренчук,
начальник відділу культури і туризму Костопільської районної державної адміністрації

 

 

Пошук

Важливо знати…

160 років від дня народження Івана Франка

Детальніше...

160 років від дня народження Софії Русової (1856-1940), вченого, педагога, громадського діяча, засновниці українських жіночих організацій, члена Центральної Ради

Детальніше...

150 років від дня народження Миколи Василенка,

Детальніше...

145-річчя від дня народження Лесі Українки, видатної української поетеси, громадської діячки

Детальніше...

130 років від дня народження Марійки Підгірянки, української поетеси

Детальніше...

115 років від дня народження Валер’яна Підмогильного, українського письменника

Детальніше...

175 років від дня народження П.Тичини, українського письменника

Детальніше...

135-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ

Детальніше...

Голодомори в Україні

Детальніше...

Битва під Гурбами: довідка про битву .

Детальніше...

Берестецька битва матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії.

Детальніше...

12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)
Детальніше...

17 лютого 1892 р. народився Йосиф Сліпий (Коберницький) – митрополит, кардинал і Патріарх УГКЦ. 
Детальніше...

Корисні посилання