Ну що б, здавалося, слова,
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється-ожива,
Як їх почує! Знать,од Бога
І голос той, і ті слова
Ідуть меж люди!...

Такими словами розпочалися урочисті заходи «Світло Просвіти» з нагоди 100-річного ювілею утворення товариства «Просвіта» ім. Т.Г.Шевченка на Здолбунівщині, які відбулися 26 січня 2018 року в залі засідань Здолбунівської районної ради.

У залі була представлена виставка «Просвітянська світлиця», на якій висвітлені матеріали діяльності просвітянських осередків краю, матеріали архівного відділу Здолбунівської райдержадміністрації та раритетні і цінні видання діячів-просвітян.

З нагоди ювілею в залі зібралося понад 250 просвітян краю, ветеранів Товариства, ветеранів УПА, представників органів влади, громадськості. Урочиста академія  розпочалася  з виконання Державного Гімну України.

Учасники заходу хвилиною мовчання вшанували світлу пам’ять просвітян, борців та воїнів, які в різні часи утверджували українську національну ідею, відроджували історичну пам’ять, формували національну свідомість.

Ювілейна дата повернула думками до тих далеких днів, коли народжувалася, жила і працювала на теренах  здолбунівщини  «Просвіта», яка переконливо несла в народ українське слово, гуртувала націю. Кожен із окупаційних режимів – польський, московський, німецький і знову московський – періодично утискав, забороняв, ліквідовував «Просвіту»; інколи дещо послаблював гніт – і знову, ще жорсткіше, перешкоджав просвітницькій діяльності. Просвітяни зазнавали репресій, кращих синів і дочок України піддавали моральному гнобленню, тисячі і тисячі було знищено фізично.

З 1918 року розпочалося   зародження «Просвіти» в селі Дермань.  Першим її головою було обрано Івана Михайловича Мартинюка.  Організація нараховувала більше двадцяти найактивніших  просвітян та майже сімдесят тих, хто брав участь у  просвітницькій діяльності.  Також  в селі Здовбиця було організовано  осередок  – «Просвітянська Хата». Членами «Просвіти» була переважна більшість учасників творчих аматорських гуртків.  Просвітяни організовували і проводили масові заходи з відродження українських традицій, читалися реферати про пам'ятні дати, про українців, що полягли на полях битв за рідний край,   розповсюджувалась брошура «Самостійник». Далі  осередки «Просвіти» створилися в селах Уїздці, Глинськ,  Мізоч, Білашів.  Вже з перших років своєї діяльності «Просвіта», прагнучи донести до народу полум’яне волелюбне слово Кобзаря,  започаткувала щорічні Шевченківські свята.

Саме завдяки діяльності українських патріотичних товариств, зокрема й Просвіти, українці вже в тридцятих роках створили  політичну організацію, що ставила за мету відновлення української державності. І саме просвітяни стали зі зброєю в руках і з Кобзарем у серці супроти найпотужніших армій світу в лавах Української повстанської армії.

Радянська ідеологічна машина вбачала навіть у ліквідованих товариствах велику небезпеку для комуністичного режиму.  Діяльність «Просвіт» всіляко замовчувалася.  В публіцистичних працях,  якщо подекуди і згадувалися «Просвіти», то виключно у різко негативному ключі, як осередки «українського буржуазного націоналізму», «гнізда низькопробних культурницьких уподобань». Адже діяльність просвітян не вписувалася в ідеологічні «пролетарські» та «інтернаціональні» доктрини.

Другий період діяльності «Просвіти» у час німецької окупації був коротким (1942-1943).  Просвітяни зазнавали репресій. Та не зважаючи на це  «Просвіта» переконливо несла в народ українське слово, свою культуру.

Третє відродження «Просвіти»  розпочалося у 1989 році зі створення  на Здолбунівщині Товариства шанувальників української мови та культури ім. Тараса Шевченка.

У 1992 році товариство української мови відновило свою історичну назву – «Просвіта». Великим досягненням здолбунівчан було видання газети «Дзвін».  Третій  період  відродження товариства  очолили: Мацюк Раїса Іванівна,  Давидчук Галина Сергіївна, Блащук Мирослав Євгенович, Мельничук Антоніна Михайлівна, Місюра (Рудик) Жанна Миколаївна, Бишук Володимир Михайлович,  Вітень Зоя  Володимирівна та Ніколіна Світлана Володимирівна, яка очолювала обласне об’єднання «Просвіта».

Багато теплих, життєствердних слів від голови Здолбунівської районної державної адміністрації Сергія Кондрачука, голови Рівненського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Г.Шевченка Івана Вєтрова, голови Здолбунівської організації “Просвіта” Зої Вітень, ветерана “Просвіти” Галини Давидчук. Виступаючі відзначили велику роль «Просвіти» у становленні української нації, а також звертали увагу присутніх на важливість просвітянської роботи та висловили вдячність Здолбунівським просвітянам за їхню самовіддану працю на ниві державотворення та нагородили активістів «Просвіти» почесними грамотами за активну національно-просвітницьку роботу. Іван Вєтров вручив ювілейні медалі «100 років Рівненській «Просвіті» Здолбунівським  просвітянам.

Цікавою та змістовною була концертна програма заходу. У виконанні ансамблю бандуристів Здолбунівської музичної школи прозвучав твір на слова Р Лоцман, музику І.Кириліної «Запалю свічу».  Повстанську пісню  «Гей же до бою» та «Ой там за Дунаєм» виконав народний аматорський фольклорний колектив «Здовбицькі молодички» під керівництвом заслуженого працівника культури України Раїси Тебенько. Дитячий вокальний ансамбль «Домісолька» Здолбунівської загальноосвітньої школи І ст. №7  подарували композицію «Україна це ми». Вокальний вчительський ансамбль Мізоцької музичної школи під керівництвом Наталії Луцюк та акомпанування  Наталії Феськової виконали твір О.Білаш «Колодяжний журавель», а на завершення ВІА «Візерунки»  подарували пісню «Родина».

Шевченкове Слово  завжди буде мобілізуючою силою, стверджуючою основою  правди,  віри в перемогу,  духовною  зброєю для нас українців.

У залі звучали слова Т.Шевченко: уривок з поеми «Великий льох» читали Анастасія Опалько та Лариса Коружинець; переможець обласного конкурсу читців аматорів «Кобзарева струна не вмирає» Інна Хлібюк – «Давидові Псалми» /уривок/.

Шевченкове Слово  завжди буде мобілізуючою силою, стверджуючою основою  правди,  віри в перемогу,  духовною  зброєю для нас українців, тому і  урочистості  присутні закінчували  виконанням «Реве та стогне Дніпр широкий».

Сьогодні, товариство «Просвіта» одне з масових громадських об’єднань, яке   забезпечує духовний поступ, стверджує вищі сенси життя українців, формує історичну постать народу здатного перемагати. Бо наймогутніша зброя у протистоянні російській агресії, іншим викликам і загрозам – це сила національного усвідомлення. І саме сьогодні , коли Україна зміцнюється як демократична європейська держава, перед «Просвітою» відкривається широке поле діяльності.

 

Зоя Вітень,
голова Здолбунівського
РО ВУТ «Просвіта» ім. Т.Шевченка

 

ВІА "Візерунки" — https://www.youtube.com/watch?v=KpHkxMVStvM


Вокальний вчительський ансамбль Мізоцької музичної школи -

https://www.youtube.com/watch?v=16m6yKt8Abw

https://www.youtube.com/watch?v=5G53o5J12oc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пошук

Важливо знати…

160 років від дня народження Івана Франка

Детальніше...

160 років від дня народження Софії Русової (1856-1940), вченого, педагога, громадського діяча, засновниці українських жіночих організацій, члена Центральної Ради

Детальніше...

150 років від дня народження Миколи Василенка,

Детальніше...

145-річчя від дня народження Лесі Українки, видатної української поетеси, громадської діячки

Детальніше...

130 років від дня народження Марійки Підгірянки, української поетеси

Детальніше...

115 років від дня народження Валер’яна Підмогильного, українського письменника

Детальніше...

175 років від дня народження П.Тичини, українського письменника

Детальніше...

135-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ

Детальніше...

Голодомори в Україні

Детальніше...

Битва під Гурбами: довідка про битву .

Детальніше...

Берестецька битва матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії.

Детальніше...

12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)
Детальніше...

17 лютого 1892 р. народився Йосиф Сліпий (Коберницький) – митрополит, кардинал і Патріарх УГКЦ. 
Детальніше...

Корисні посилання