Під такою назвою 2 лютого 2018 року пройшов просвітянський захід «Свіча пам’яті» у Мащанському ліцеї Костопільського району. Вчителі-просвітяни та учні-ліцеїсти відзначили 100-річний ювілей «Просвіти» Рівненщини, 75-річчя УПА та 25-у річницю Мащанського шкільного осередку «Просвіта» та вшанували багатьох патріотів поліського краю, які у різні історичні часи боролися за волю і суверенітет нашої держави.

«Я той, хто духом не скоривсь» – ці натхненні слова з обкладинки збірки українських поетів-політв’язнів таборів Воркути та Інти (2012 р., Київський видавничий дім «Особистості»), символізують героїчний життєвий шлях і славетну долю і наших земляків, яких у цей день вшанувало старше і молоде покоління краян.

Серед тих, ким пишається мащанська земля, – уродженка села Маща Надія Андріївна Демчук, яка за просвітянську діяльність та участь у формуваннях ОУН-УПА відбувала у Воркуті покарання – десять довгих років каторжних робіт.

Сценарій свята-зустрічі розробив Володимир Степанюк, засновник Лісопільського сільського та Мащанського шкільного осередків «Просвіти». У ході заходу у хронологічному порядку постали головні віхи діяльності Всеукраїнської, Рівненської, Костопільської і місцевої «Просвіти», було висвітлено маловідомі історичні факти та імена. Учасники вшанували багатьох репресованих просвітян і учасників національно-визвольних змагань 1941–1955рр. та представників третього відродження «Просвіти» на Костопільщині, а також сучасних захисників територіальної цілісності і незалежності України – воїнів Антитерористичної операції.

Директор ліцею Оксана Сиротинська залучила до участі у святі значну частину колективу, у тому числі багатьох обдарованих учнів середніх та старших класів. Заступник директора з виховної роботи Галина Потарейко, організатор і засновник шкільного просвітницького Центру відродження та популяризації духовної культури «Сонцеграй» (у його структурі – дитяча однойменна просвітницька організація), скомпонувала цікаву і змістовну концертну програму. Два десятки художніх номерів – поезії, інсценізації, танці та пісні, які виконували вчителі, учні та їхні батьки – талановиті і патріотичні жителі села, а також працівники Мащанського КДК, природно вплелися в канву оповіді про минулі і сьогоднішні події, збагативши її чуттєво-емоційним піднесенням і чудовими виховними моментами.

Для проведення урочистостей Костопільська районна бібліотека надала документальні матеріали про діяльність просвітянських осередків у селах Лісопіль та Маща (дослідження моє – І. С.), за якими працівник бібліотеки Ольга Федоришин підготувала мультимедійну презентацію.

Із доземним поклоном і словами особливої вдячності Володимир Степанюк звернувся до випускників школи – учасників бойових дій у зоні АТО Олександра Телішевського та Олександра Кожарка, а також до їхніх побратимів Миколи Штампка та Олександра Трофимчука.

Почесне право запалити свічу пам’яті біля портрета політв’язня Сергія Савелюка було надане організаторові і засновнику у 1989 році Товариства української мови ім. Тараса Шевченка на Костопільщині Богданові Дідичу. Надзвичайно теплою і зворушливою була його зустріч через більш ніж чверть століття зі своїм побратимом і сподвижником тих часів, «тумівцем» на Костопільському хлібозаводі Віктором Степанюком: дружні обійми та щирі сльози радості розчулили багатьох присутніх.

Разом із Богданом Ярославовичем до школи завітали і інші відомі просвітяни початку 90-х років: голова Костопільського м/о «Союзу Українок» Галина Царук, голова Костопільського РО ВУТ «Просвіта» імені Тараса Шевченка Деонисій Шарапа та колишня очільниця шкільного Товариства шанувальників української мови Марія Камінська, яку радо зустріли її колеги-просвітяни – вчителі Марія Нитка, Валентина Степанюк та Оксана Веремчук. Також участь взяли заступник Малолюбашанського сільського голови Олександр Круліковський та жителі сусіднього села Лісопіль, зокрема, активна учасниця художньої самодіяльності ще від початку 80-х Галина Ковальчук та внуки розстріляного 5 травня 1943 року патріота Назарія Артинюка – Олександр Артинюк із сестрою Тетяною.

Народна майстриня-вишивальниця Олена Сульжик, внучка репресованого Семена Головачика, який був старостою у Лісополі, а пізніше і головою сільради у Мащі, подарувала школі вишиту ювілейну емблему шкільного «Сонцеграю».

За сумлінну і творчу працю в ім’я України Почесною грамотою Рівненського обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Г. Шевченка (голова – Іван Вєтров) нагороджено Володимира Степанюка; ще багатьом просвітянам Почесні грамоти та Подяки вручили Олександр Круліковський від імені Малолюбашанського сільського голови Віктора Талащука, голова Костопільського РО ВУТ «Просвіта» Деонисій Шарапа, директор Костопільської ЦС ПШБ Іван Степанюк та директор Мащанського ліцею Оксана Сиротинська.

Свято єдності і згуртованості трьох поколінь просвітян пройшло надзвичайно урочисто і патріотично. Воно ще раз підтвердило невмирущу тезу Василя Симоненка: «Народ мій є, народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ!»

Сьогодні наші згорьовані матері, навіть прикуті багаторічною недугою до ліжка, відправляють на війну найдорожче, що у них є – своїх синів, як це зробила жителька села Лісопіль Катерина Трофимчук. Поетичними рядками вірша цієї простої сільської жінки-трудівниці «Червоні маки» хочу завершити свою розповідь:

Де пролилася кров молода, там маки червоні рясніють.

А материнська солона сльоза окропила хрести на могилах.

Де скреготіла ворожа броня, там пшениця ще довго не вродить.

Вся наша рідна і мила земля устелена маком червоним.

Ой, скільки загинуло наших дітей, молодих українських героїв!

Їм би коханих і рідних любить, милуватись земною красою.

Український народе! Гуртуйсь, щоб не датися ворогу в руки,

Страшний бо московський полон, де насмішки, тортури і муки. Працелюбна і щира юнь молода на жнива комбайни не водить,

Бо московська новітня орда підступно життя їх косить.

Додому вертають у трунах вони, такі молоденькі герої.

Дівчата вінки їм плетуть із білих ромашок і маків червоних.

Білі ромашки – це святість ясна. Маки червоні – жертовність Христова! Без них не звільнитись з ярма, не зняти московські окови.

Ці пута прокляті, що в душу вп’ялись… Україна моя на хресті розіпнута! Та все ж я благаю: «Синочку, вернись! Як буду без тебе до ліжка прикута?»

 

Іван Степанюк, директор Костопільської ЦС ПШБ просвітянин, випускник Мащанської ЗОШ

 

 

 

 

 

 

Пошук

Важливо знати…

160 років від дня народження Івана Франка

Детальніше...

160 років від дня народження Софії Русової (1856-1940), вченого, педагога, громадського діяча, засновниці українських жіночих організацій, члена Центральної Ради

Детальніше...

150 років від дня народження Миколи Василенка,

Детальніше...

145-річчя від дня народження Лесі Українки, видатної української поетеси, громадської діячки

Детальніше...

130 років від дня народження Марійки Підгірянки, української поетеси

Детальніше...

115 років від дня народження Валер’яна Підмогильного, українського письменника

Детальніше...

175 років від дня народження П.Тичини, українського письменника

Детальніше...

135-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ

Детальніше...

Голодомори в Україні

Детальніше...

Битва під Гурбами: довідка про битву .

Детальніше...

Берестецька битва матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії.

Детальніше...

12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)
Детальніше...

17 лютого 1892 р. народився Йосиф Сліпий (Коберницький) – митрополит, кардинал і Патріарх УГКЦ. 
Детальніше...

Корисні посилання