5 липня у світлиці Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки відбулася презентація книги «Просвітянське століття Рівненщини: наукові статті, спогади / [упоряд. Вєтров І. В., Дідич З. В.]. – Дрогобич : Коло, 2018, 948 с. – яка вийшла у світ 27 червня у напередодні Дня Конституції України і налічує 950 сторінок.

Урочиста подія була велелюдною – вона об’єднала просвітянську громаду Рівненщини, духовенство, представників влади, інших громадських організацій: колишніх рухівців – борців за незалежність України у ХХ столітті; союзянок, пластунів, ветеранських організацій – Братства ОУН-УПА, Спілки політв’язнів і репресованих, інших активістів. Участь взяли депутати обласної ради, представники облдержадміністрації, освітяни, письменники, краєзнавці, бібліотекарі, видавці, доброчинці, художні колективи та солісти-аматори, запрошені гості.

Найтепліші слова вдячності лунали на адресу авторів статей, вміщених на сторінках об’ємного ювілейного видання до 100-річчя Рівненської «Просвіти», яке охоплює три періоди розвитку найпотужнішої української культурно-освітньої організації від часів польської (1917–1939 рр.), німецької (1942–1943 рр.) окупації та третього відродження «Просвіти» – із 29 вересня 1988 року, коли на Рівненському комбінаті «Азот» було створено «Товариство шанувальників української мови і культури ім. Т. Г. Шевченка».

Книга «Просвітянське століття Рівненщини» вмістила понад 100 статей, у них – сотні імен просвітян, котрі впродовж історичного поступу торували тернисту дорогу національно-визвольної боротьби та державотворення. На її сторінках знайшли місце раритетні світлини з Державного архіву Рівненської області, обласного краєзнавчого музею, приватних сімейних архівів. Це – книга-спомин живих учасників великих діянь у дні державотворення, з їх власним баченням та оцінкою подій і явищ буремного часу, а також тих подвижників, хто вже відійшов у засвіти, залишивши для нащадків безцінні матеріали про суворий досвід минулих літ, коли кожен проходив свій, визначений Богом шлях.

Із благословенним словом до громади звернувся єпархіальний секретар Рівненської єпархії отець Сергій Лучанін. Він також передав найщиріші вітання від архієпископа Рівненського і Острозького УПЦ КП, виконувача обов’язків Екзарха Європи владики Іларіона.

З вітальним словом виступили: перший заступник голови Рівненської обласної ради Сергій Свисталюк; голова постійної комісії з гуманітарних питань, ректор інституту післядипломної педагогічної освіти Алла Черній; заступник начальника управління культури і туризму Рівненської ОДА Світлана Хом’як.

Голова Рівненського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, заслужений вчитель України Іван Вєтров представив книгу та розповів про копітку і тривалу роботу над нею – від ідеї створення до втілення її в життя – спільно з колективом редакційної колегії у складі Олександра Булиги, Івана Вєтрова, Руслани Давидюк, Івана Демянюка, Зої Дідич, Валентини Доброчинської, Андрія Жив’юка, Ігоря Марчука, Миколи Федоришина та коректором Надією Мельник. Зосередив увагу на важливості цього видання, у якому описані долі більше, ніш 2700 просвітян краю. Спомини просвітян, авторів книги, яскраво демонструють велику силу, коли ми разом.

Хвилиною мовчання вшанували пам’ять просвітян, що відійшли у засвіти.

Упродовж заходу присутні мали можливість спостерігати за електронною презентацією книги.

Про етапи розвитку Рівненської «Просвіти» розповіли: кандидат історичних наук, доцент Міжнародного економіко-гуманітарного Університету, член правління «Просвіти» Андрій Жив’юк; директор Рівненського обласного краєзнавчого музею Олександр Булига; один з лідерів третього відродження «Просвіти» Іван Демянюк; голова Рівненської міської організації «Просвіта» Катерина Сичик. Надіслав вітання директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, академік НАН України Микола Жулинський, голова Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т. Шевченка Павло Мовчан, академік НАН України Георгій Філіпчук, статті яких увійшли до ювілейного видання.

Окрасою свята стали виступи ансамблю легендарної родини Міськових, ансамблю «Посестри», кобзаря Назара Волощука. Усі разом присутні виконали гімн «Просвіти».

Від первинних, районних осередків слово мали: голова Сарненської «Просвіти» Надія Свищевська, голова Гощанської «Просвіти» Олександр Міщук, голова «Просвіти» Рівненського району Катерина Новак, голова Здолбунівської «Просвіти» Зоя Вітень; заступник Березнівської «Просвіти» голови Алла Куц; член правління голова Дубровицької «Просвіти» Михайло Гриневич; член правління Костопільської «Просвіти» Богдан Дідич; ветеран Вараської «Просвіти» Володимир Веремчук.

Доповідачі відзначили, що книга «Просвітянське століття Рівненщини», створена досвідом, розумом і серцем просвітян, є добрим спомином про звитяжні вчинки патріотів Рівненщини, і стане багатим підґрунтям для подальшого розвитку цієї унікальної на цілий світ патріотичної організації.

На завершення прийняли звернення до Верховної ради України щодо не зволікання у прийнятті Закону України «Про державну мову».

Упорядники Іван Вєтров та Зоя Дідич акцентували увагу на тому, що неможливо охопити все в межах одного видання, тож залишається широке поле для подальших історичних, публіцистичних та літературних досліджень про достойників Рівненщини.

У різні історичні періоди унікальна організація, попри утиски і репресії з боку всіляких поневолювачів, невтомно «сіяла світло», і нині підносить національну свідомість через просвітництво. Гасло «Знанням – побідиш!», викарбуване у 1927 році на ювілейному знакові до 10-ї річниці створення «Просвіти» на Рівненщині, актуальне сьогодні як ніколи.

Сподіваємося, що це видання буде цікавим кожному українцеві, незалежно від віку, адже охоплює декілька поколінь патріотів, які у ХІХ–ХХІ століттях відстоювали та утверджували нашу незалежність.

Презентації книги будуть продовжені  районними та міськими об’єднаннями «Просвіти».

Мирослава Косарєва, відповідальний секретар правління
обласного об’єднання «Просвіти» імені Тараса Шевченка

 

 
 

Пошук

Важливо знати…

160 років від дня народження Івана Франка

Детальніше...

160 років від дня народження Софії Русової (1856-1940), вченого, педагога, громадського діяча, засновниці українських жіночих організацій, члена Центральної Ради

Детальніше...

150 років від дня народження Миколи Василенка,

Детальніше...

145-річчя від дня народження Лесі Українки, видатної української поетеси, громадської діячки

Детальніше...

130 років від дня народження Марійки Підгірянки, української поетеси

Детальніше...

115 років від дня народження Валер’яна Підмогильного, українського письменника

Детальніше...

175 років від дня народження П.Тичини, українського письменника

Детальніше...

135-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ

Детальніше...

Голодомори в Україні

Детальніше...

Битва під Гурбами: довідка про битву .

Детальніше...

Берестецька битва матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії.

Детальніше...

12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)
Детальніше...

17 лютого 1892 р. народився Йосиф Сліпий (Коберницький) – митрополит, кардинал і Патріарх УГКЦ. 
Детальніше...

Корисні посилання