У Рівному відбувся круглий стіл на тему «Духовні цінності: минуле і майбутнє українців»

 

Народитися Людиною – то велике диво,

залишитися Людиною – то велика праця!

В основі цієї праці – плекання духовних цінностей нації, народу, кожної окремої людини. Які шанси має виховання на основах християнської духовності та моралі в умовах глобалізації, інформаційної революції та шаленого ритму сучасного життя? Хто чи що має стати тією рушійною силою, що переконає нинішню молодь до осмислення важливості духовного розвитку в становленні як особистості?

Ці та інші не менш важливі питання було обговорено 21 грудня 2018 року під час круглого столу «Духовні цінності: минуле і майбутнє українців», який організували Рівненська єпархія Православної Церкви України, Рівненське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, Громадське об’єднання «Інститут української національної ідеї». З благословення архієпископа Рівненського та Острозького Іларіона захід відбувся в Рівненському Свято-Покровському соборі та розпочався спільною молитвою. До участі в круглому столі долучились просвітяни, краєзнавці, духовенство, освітяни, науковці, краєзнавці, мистецтвознавці, письменники, представники влади міста та області, громадських організацій, учнівської та студентської молоді міста, усі небайдужі до майбутнього України.

Актуальність та мету заходу глибоко обґрунтував пан Іван Вєтров, координатор та ведучий круглого столу, голова Рівненського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Зокрема зауважив на проблеми у сфері формування духовних цінностей українців (національної державності, християнської віри, рідної мови), захист суспільної моралі: через нестабільний економічний стан розпадаються сім’ї, українці вимушені поневірятися по світу, шукаючи статки на утримання своїх родин; приховано й відкрито пропагується насильство, цькування, спокуса до вживання алкоголю, наркотиків, сексуальних збочень, суїциду; рекламою формується нездоровий споживацький азарт. Спостерігається зміна гуманістичної і духовної цілеспрямованості значної частини населення, зокрема молоді. Колишні моральні, духовні цінності замінюються цінностями матеріального комфорту та споживацтва. Саме ці аспекти викликали занепокоєння майбутнім держави та стали поштовхом до проведення заходу, обговорення та віднайдення шляхів протидії негативним проявам у суспільстві та взаємодії щодо прийняття спільних рішень у сфері духовного становлення нації. Важливо, щоб проведення заходів на задану тему якнайшвидше набуло загальнонаціонального характеру.

Підтримали громадську ініціативу та долучилися до заходу представники органів місцевої влади: пані Світлана Богатирчук-Кривко, заступник голови Рівненської ОДА, пан Володимир Хомко, міський голова Рівного. У вітальних виступах вони відзначили актуальність проведення круглого столу та поширення такої ініціативи в інших громадах області та України. Зауважили на важливості формування духовного інформаційного простору засобами масової інформації, які, на жаль, сьогодні у більшості пріоритетними вважають негативні сенсаційні новини, що відволікають увагу людей від того, що важливе насамперед.

Співзвучним став виступ-вітання пана Віктора Мошинського, ректора Національного університету водного господарства та природокористування. Пан Віктор наголосив на трьох важливих постулатах у становленні духовності в суспільстві: вірі, патріотизмі та єдності.

«Діалог про християнські цінності – це найважливіша форма свідчення про віру перед лицем сучасного суспільства, яке відмовляється від своїх релігійних коренів», - саме так обґрунтував важливість проведення заходу архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон. У своїй промові про християнські цінності в епоху глобалізації, коли у світі секуляризм оголосив війну релігійному світогляду як такому, найважливішим завданням Церкви є допомога людині в її боротьбі з гріхом і пристрастями, що руйнують особистість і спустошують душу. Секулярний же світогляд виходить з того, що поняття гріха взагалі не має права на існування: немає нічого, що було б гріховним само по собі, гідне осуду тільки порушення однією людиною прав і свобод іншої людини. Що ж стосується особистої моральності, то кожна людина вільна визначати ту шкалу моральних цінностей, на яку вона буде орієнтуватися. Православний люд в Україні мільйонами життів заплатив за безбожний радянський експеримент, а тому може і зобов'язаний свідчити перед прихильниками войовничого секуляризму про те, що суспільство, відірване від духовних коренів і віри, не має майбутнього.

Про генетичні особливості української духовності та її глибоке коріння розповів присутнім пан Олег Гринів, доктор філософських наук, професор, поет.

Голова громадської організації «Інститут української національної ідеї» пан Анатолій Жуковський окреслив умови духовного зростання нації, обґрунтував найважливіші аспекти в плані свідомого вибору людиною того чи іншого життєвого шляху, виокремив ті чинники, які сьогодні найбільше впливають на формування духовного світогляду молоді.

Особливо болючі питання у своїй промові зачепив пан Василь Жуковський, доктор педагогічних наук, професор Національного університету «Острозька академія», протоієрей, настоятель храму преподобного Федора Острозького. «З одного боку, ми чуємо про важливість духовного виховання дошкільнят і школярів, створення умов для морального виховання учнівської молоді, з іншого жбачимо масове скорочення в закладах освіти годин «Християнської етики» (при наявності кваліфікованих вчителів, повного методичного забезпечення предмету з 1 по 11 клас!), постійну недостачу коштів на проведення олімпіади «Юні знавці Біблії»… , а ще (особливо!) насторожує момент, що в Новій українській школі духовне виховання як таке абсолютно не простежується…», – гостро зауважив пан Василь Жуковський. Акцентував увагу на проведенні таких круглих столів саме для директорів закладів освіти, які тепер мають широкі автономні права у складанні освітніх програм, а також для батьків.

Важливі моменти, що стосуються історичних умов формування духовності українського народу, національної ідентичності православ’я, становлення православ’я Волині у своїх промовах висвітлили пан Віктор Брехуненко, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу актової археографії Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського; пан Петро Кралюк, письменник, публіцист, доктор філософських наук, професор Національного університету «Острозька академія»; пан Володимир Борщевич, доктор історичних наук, голова Рівненської ГО «Меморіал», викладач РДС.

Пані Тетяна Шамсутдинова-Лебедюк, кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії Рівненського державного гуманітарного університету, наголосила на важливості церковних храмів як осередків життя громад, створення духовних осередків у закладах вищої освіти та важливості формування в студентської молоді духовного стрижня, який допоможе у протистоянні негативним проявам у суспільстві.

Про формування в українців уміння робити життєвоважливий вибір на користь добра та духовності розповів отець Сергій Лучанін, секретар Рівненської єпархії Православної церкви України, протоієрей, магістр богослав’я, кандидат історичних наук. Проблема бездуховності сьогодні, на думку отця, у перевазі людиноцентризму над теоцентризмом (в основі якого Бог). Отець Сергій також визначив духовний маркер круглого столу: уміння працювати разом : батьки – школа – ВНЗ – громада; дбати про духовне зростання та формування духовних цінностей особистості, розбудити приспане добро й розвивати його. Завдання ж пасторства – вказувати людям шляхи примирення з Богом, допомогти кожному з нас стати «світлом для світу».

Про сучасні виклики християнству та засторогу щодо постійної підміни понять і цінностей у сучасному світі міркував у своїй промові пан Іван Кундеренко, викладач Рівненської духовної семінарії Української церкви Християн Віри Євангельської. Закликав присутніх не просто декларувати красиві речі, а діяти, кожен на своєму місці та в співпраці. Зауважив також на суперечності щодо основ духовного християнського виховання та представлення певних наукових гіпотез під час вивчення у закладах освіти історії та біології. Такі суперечності, на думку пана Олександра, не зможуть у повній мірі забезпечити повноцінний духовний розвиток молодої людини, а відтак є однією з причин нової форми атеїстичних поглядів, що побутує серед сучасної молоді.

Пан Олександр водночас відповів на запитання, яке прозвучало від студента НУВГПУ Артура Галабурди, який поцікавився, чому сьогодні, коли немає заборон і протистоянь щодо вибору певного релігійного християнського шляху, багато молодих людей обирає атеїзм. Власне, у ході заходу та в заключній його частині відбувалося активне обговорення висвітлених проблем.

З конкретними пропозиціями-кроками, які допоможуть стати Україні духовною країною, звернулася до присутніх пані Катерина Сичик, голова ГО «Рівненське міське об’єднання товариства «Просвіта». Вона нагадала присутнім про реалізований просвітянами міста Рівного проект «Дорога до храму» (ряд тематичних екскурсій для школярів у храми міста). Після заходу уже діти привели до храмів своїх батьків. Отож, перша пропозиція – провести подібні заходи в області. Обов’язково започаткувати при храмах консультації для батьків. Згадала про можливість відкриття при церквах закладів освіти (відповідно до «Закону про освіту»). Наголосила про важливість підготовки звернення до Міністра освіти п. Лілії Гриневич щодо введення предмету «Християнська етика» в інваріантну складову навчального плану закладів загальної середньої освіти. Підтримала ініціативу щодо висвітлення духовних тем у ЗМІ.

До виступів активно долучились отець Володимир Тимків, викладач Рівненської духовної семінарії, який продемонстрував, як за допомогою Божого Слова можна вплинути на формування духовного світогляду молодих людей: «Жити – це дар діяти… Чесноти – це ліки, які витікають з Раю і втікають в душу… Саме богослів’я із раба робить сина» – ці та інші цитати із філософських праць Г.Сковороди, Біблійні вислови, які мотивують до духовного самовдосконалення та пізнання себе самого стали основою виступу-звернення отця. Пані Ольга Ладюк, заступник начальника управління освіти і науки Рівненської ОДА, нагадала про важливість реалізації Обласної програми національно-патріотичного виховання учнівської молоді на 2008 – 2020 роки, зокрема у співпраці з батьківською громадськістю. Пані Євгенія Гладунова, член ради міської організації «Просвіта», наголосила на взаємозв’язки між духовним вихованням молоді та боротьбою за чистоту й розвиток рідної мови. Особистими спостереженнями з власного досвіду роботи поділилась з присутніми пані Вікторія Лахман, учитель християнської етики Мізоцького НВК. «Діяльність у плані пропагування предмету «Християнська етика» потрібно починати із кола рідних, знайомих. Людей потрібно інформувати, бо часто вони не розуміють суті предмету та його значення… Усе залежить у першу чергу від кожного з нас», – наголосила пані Вікторія. До обговорення долучились представники медичних закладів міста, які вважають актуальним проведення духовних консультацій для хворих та лікарів, з метою підсилення ефективності лікування.

Питання щодо шляхів введення «Християнської етики» в коло обов’язкових шкільних предметів викликало справжню дискусію, до якої активно долучились керівники закладів загальної середньої та дошкільної освіти міста, учителі, методисти Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та уже, згадані вище, промовці Василь Жуковський, Анатолій Жуковський, отець Сергій Лучанін, Катерина Сичик, Олег Гринів.

Усі учасники круглого столу мали можливість письмово чи усно поставити запитання та отримати відповіді. Крім цього, упродовж заходу відбувалось анкетування, за підсумками якого організатори ще раз упевнились у важливості проведення подібних обговорень, потребі проводити аналогічні заходи в інших громадах, пропонувалося узагальнити та поширити матеріали заходу серед широкої громадськості. Висока оцінка присутніми проведення круглого столу спонукає до наступних активних дій щодо впливу на духовне становлення української нації.

Колись один із святих отців християнської церкви зауважив: «Лихі мають відвагу тому, що добрі бояться. Будьте відважні, і побачите, що лихі опустять крила». У ході спільної роботи присутні переконались у важливості бути відважними в прийнятті рішень на користь справедливості, любові та процвітання держави, у важливості «озброїти» добро духовною стійкістю та моральним імунітетом у протидії злу та байдужості.

Укладення спільної резолюції з конкретними рішеннями та рекомендаціями (яку учасники заходу схвалили одноголосно) стало завершальним акордом круглого столу та мотивацією до подальших активних дій у сфері духовно-морального розвитку українства.

Галина Коломис, член ради міського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка

 

Посилання на всі світлини круглого столу:

Пошук

Важливо знати…

160 років від дня народження Івана Франка

Детальніше...

160 років від дня народження Софії Русової (1856-1940), вченого, педагога, громадського діяча, засновниці українських жіночих організацій, члена Центральної Ради

Детальніше...

150 років від дня народження Миколи Василенка,

Детальніше...

145-річчя від дня народження Лесі Українки, видатної української поетеси, громадської діячки

Детальніше...

130 років від дня народження Марійки Підгірянки, української поетеси

Детальніше...

115 років від дня народження Валер’яна Підмогильного, українського письменника

Детальніше...

175 років від дня народження П.Тичини, українського письменника

Детальніше...

135-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ

Детальніше...

Голодомори в Україні

Детальніше...

Битва під Гурбами: довідка про битву .

Детальніше...

Берестецька битва матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії.

Детальніше...

12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)
Детальніше...

17 лютого 1892 р. народився Йосиф Сліпий (Коберницький) – митрополит, кардинал і Патріарх УГКЦ. 
Детальніше...

Корисні посилання