ПРОСВІТЯНСЬКЕ СТОЛІТТЯ РІВНЕНЩИНИ – НА СТОРІНКАХ УНІКАЛЬНОГО Й ОДНОЙМЕННОГО ВИДАННЯ

Минулого тижня в читальній залі Сарненської центральної районної бібліотеки відбулася презентація книги «Просвітянське століття Рівненщини», на яку завітали небайдужі до золотої національно-культурної спадщини нашого народу. Адже саме просвітянський пласт упродовж багатьох століть свідомо відстоював самоідентичність української нації.

 

 

Мистецький захід розпочала Тетяна Лімонова, яка ознайомила присутніх із неординарним виданням та нагадала про історичні факти заснування української громадської організації культурно-освітянського спрямування на Рівненщині.

У листопаді 1917 року національно свідомі ентузіасти запалили на нашій землі вогонь «Просвіти». На довгому шляху обласної організації зроблено чимало, однак просвітницька діяльність ніколи не буває достатньою. На результат можна сподіватися, коли кожен на своєму місці – будь то просвітянин, науковець чи пересічний українець покладе у загальну скарбницю спільних напрацювань бодай краплинку власного внеску, видобутого з глибин свого досвіду, тяжкої праці, страждань чи благополуччя.

Саме тому за рішенням правління Рівненського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка було ухвалено видання збірника наукових статей та спогадів «Просвітянське століття Рівненщини» за упорядкуванням відомих просвітян області – Івана Вєтрова та Зої Дідич.  Книга вийшла друком у видавництві «Коло» м. Дрогобич загальним накладом 1000 примірників. Зібрання вміщує 20 підрозділів на 948-ми сторінках, 16-ть з яких – спогади просвітян із районів Рівненської області,  56 – світлини про діяльність обласної «Просвіти» за 2013-2017 роки.

Це ювілейне видання охоплює період розвитку найпотужнішої культурно-освітньої організації від часів польської (1917-1939рр.), німецької (1942-1943рр.) окупації та третього відродження «Просвіти» від 29 вересня 1988 року, коли на Рівненському   комбінаті   «Азот»   було   створено   «Товариство    шанувальників   української   мови  і  культури  ім. Т. Шевченка». Ця книга вмістила понад 100 статей – спогадів живих учасників  великих діянь у дні державотворення, з їх власним баченням та оцінкою подій та явищ буремного часу, а також подвижників, хто вже відійшов у засвіти, залишивши  для нащадків безцінні матеріали про суворий досвід минулих літ, коли кожен проходив свій, визначений Богом шлях.

Унікальна організація, попри утиски і репресії з боку всіляких  поневолювачів, невтомно «сіяла світло» й нині підносить національну свідомість через просвітництво. Зібрання розраховано на широке коло свідомих українців. Видання красиве зовні і неймовірно змістовне всередині, адже там зібраний багатющий історичний і мемуарний матеріал про сотні українських патріотів нашого краю, які впродовж століття йшли одним шляхом – шляхом любові до української мови, культури, освіти.

Згодом  до  слова   запросили  голову  Рівненського   обласного  об’єднання  Всеукраїнського  товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка, заслуженого вчителя України, упорядника ювілейного видання Івана Вєтрова, який розповів, що це видання стало ще одним кроком державотворення, адже у просвітянської організації у всі часи єдиною і основною метою було утвердження власної ідентичності, за якою наша культура, мова, генетика, культурний спадок виокремлюється як нація. Іван Васильович подарував декілька примірників видання для бібліотек Сарненщини, а також нагородив почесними грамотами за активну просвітницьку діяльність, громадянську позицію, патріотизм, розбудову української державності та з нагоди 150-річчя з дня створення ВУТ «Просвіта» в Україні та 100-річчя – на Рівненщині степанський народний хор «Просвіта» (керівник Роман Скачко), голову Сарненського районного об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка, відому в краї поетесу Надію Свищевську та оголосив, що невдовзі найвищою нагородою товариства – медаллю «Будівничий України» буде нагороджена заступниця голови районної організації «Просвіта», член Всеукраїнської спілки журналістів та краєзнавців України Раїса Тишкевич. У свою чергу Надія Михайлівна та Раїса Костянтинівна розповіли про історію утвердження просвітянського руху в нашому районі. До речі, творчі доробки цих просвітянок теж увійшли до скарбниці видання.

«Здобути, або не бути!» - так, без вагань, заявив про себе уродженець села Тинне 94-річний Степан Бакунець. Щоправда, справжнє ім’я цього чоловіка Олександр Шмалюх, який разом із дружиною завітав на цей захід із с. Кураш  Дубровицького району, де нині проживає. Справжній та відважний українець розповів про свою дивовижну боротьбу за розбудову незалежності, яка тривала впродовж всього життя й триває нині. Степан Сидорович напророкував, що найближчим часом наше Полісся розквітне садами, а  ми житимемо якнайкраще.

Історичні пам’ятки рідного краю – це невичерпне джерело, яке збагачує просвітницьку діяльність, дає відчуття власної причетності та відповідальності за долю свого краю, забезпечує наступність поколінь. Цікавим для дослідників та краєзнавців є селище Степань. Згідно зі статтею 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» воно входить до переліку історичних населених місць України. А ще жителі, й не тільки, щирою любов’ю завдячують народному аматорському хору «Просвіта», який розпочав свою діяльність ще у 1944 році. Присутні мали унікальну можливість почути і побачити цей безцінний колектив у стінах сарненської книгозбірні. Про історію степанської «Просвіти» та заснування однойменного хору розповіла голова селищної організації Ольга Карпович, а згодом колектив почарував піснями пов’язаними з історичним встановленням української державності та прагненням незалежності.

Привітати колег зі знаменною культурною подією завітала й голова Дубровицької районного об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка Людмила Берестень. До вітальних слів приєдналася й заступник голови Сарненської РДА Наталія Параниця, яка наголосила на значущості видання, яке об’єднало духовні скарби із нами – багатим і сильним народом.

Варто наголосити, що можливості обласної «Просвіти» невичерпні й поле її діяльності – безмежне. Тож працюймо спільно на добро держави і її просвітительства, а видання наукових статей та спогадів – «Просвітянське століття Рівненщини» допоможе примножити культурну спадщину нашої неньки України!

Василь ТИТЕЧКО, член Національної спілки журналістів України.

Фото Василя СОСЮКА.


Пошук

Важливо знати…

160 років від дня народження Івана Франка

Детальніше...

160 років від дня народження Софії Русової (1856-1940), вченого, педагога, громадського діяча, засновниці українських жіночих організацій, члена Центральної Ради

Детальніше...

150 років від дня народження Миколи Василенка,

Детальніше...

145-річчя від дня народження Лесі Українки, видатної української поетеси, громадської діячки

Детальніше...

130 років від дня народження Марійки Підгірянки, української поетеси

Детальніше...

115 років від дня народження Валер’яна Підмогильного, українського письменника

Детальніше...

175 років від дня народження П.Тичини, українського письменника

Детальніше...

135-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ

Детальніше...

Голодомори в Україні

Детальніше...

Битва під Гурбами: довідка про битву .

Детальніше...

Берестецька битва матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії.

Детальніше...

12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)
Детальніше...

17 лютого 1892 р. народився Йосиф Сліпий (Коберницький) – митрополит, кардинал і Патріарх УГКЦ. 
Детальніше...

Корисні посилання