ДО 140-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ СИМОНА ПЕТЛЮРИ

 15 травня 2019 р. Міжнародний економіко-гуманітарний університет (МЕГУ) імені академіка Степана Дем'янчука і Рівненська обласна органіація Національної спілки краєзнавців України провели конференцію "Рівненський період Української Народної Республіки", присвячену 100-річчю перебування Директорії та уряду УНР на Рівненщині.

Пленарне засідання відкрили Володимир Борейко – доктор економічних наук, професор, проектор МЕГУ та Андрій Жив’юк – кандидат історичних наук, професор кафедри історії МЕГУ, голова Рівненської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, член правління Рівненського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Т. Г. Шевченка. Вони наголосили важливість проведення досліджень, задля збереження пам’яті та засвоєння історичних уроків.

 

Першу доповідь виголосив доктор історичних наук, професор, проректор з науково-педагогічної роботи та моніторингу якості освіти Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти (м. Луцьк) Олександр Дем’янюк. На основі архівних джерел він проаналізував військово-політичні процеси в Рівненському повіті 1919 року. Дослідник наголосив, що більшість подій, що відбувались у загальнодержавному контексті, однак мали місце певні особливості, викликані специфікою географічного розташування цих теренів, насиченням військовими різного політичного забарвлення та іншими історичними моментами. Доктор історичних наук, професор кафедри історії Рівненського державного гуманітарного університету, член національної спілки краєзнавців України Руслана Давидюк виступила з доповіддю «Заколот Володимира Оскілка у Рівному: обставини та учасники». Використовуючи різноманітні джерела вона представила відповідні події, розповіла про їх учасників та наголосила на негативних наслідках, які стали результатом рівненського заколоту кінця квітня 1919 року. Кандидат педагогічних наук, заступник директора з навчальної роботи Рівненського обласного наукового ліцею-інтернату ІІ-ІІІ ступенів Віктор Мисан розглянув культурно-освітню діяльність у Рівному сотника УНР Петра Зінченка, який у післяреволюційний час проживав на Рівненщині. У 1933-1939 рр. він редагував у Рівному дитячий часопис «Сонечко», а з 1941 року був редактор журналу «Орленя», а згодом часопису «Волинь».

Усіх учасників конференції зворушила інформація, що навіть після смерті колишнього борця за Волю України, у 60-ті роки ХХ ст. на далекому американському континенті, згідно його заповіту зароблені ним кошти допомагали Україні. Вони були спрямовані на побудову Свято-Покровського собору у Рівному, де поблизу на кладовищі Грабник була похована дочка Петра Зінченка.

Завершив пленарне засідання виступ члена правління Рівненського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Т. Г. Шевченка Олександра Булиги, який проаналізував поступ Почаївського монастиря, в орбіті впливу якого перебувала Рівненщина у добу Директорії. На основі монастирського архіву були висвітлені передумови, результати та наслідки діяльності Лаври, насельники якої усвідомили існування нової державно-політичної реальності та власної присутності в українському просторі. О. Булига підкреслив, що історичні уроки є доброю школою сучасної України – релігійної та політичної. З доповненнями до вистурів на пленарному засідання виступила старший науковий співробітник Рівненського обласного краєзнавчого музею Валентина Данілічева.

Надалі робота конференції продовжилась у секціях. Планується видання збірника матеріалів цього наукового зібрання.

Олександр Булига, член правління Рівненського обласного об’єднання  Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка.

  

Пошук

Важливо знати…

160 років від дня народження Івана Франка

Детальніше...

160 років від дня народження Софії Русової (1856-1940), вченого, педагога, громадського діяча, засновниці українських жіночих організацій, члена Центральної Ради

Детальніше...

150 років від дня народження Миколи Василенка,

Детальніше...

145-річчя від дня народження Лесі Українки, видатної української поетеси, громадської діячки

Детальніше...

130 років від дня народження Марійки Підгірянки, української поетеси

Детальніше...

115 років від дня народження Валер’яна Підмогильного, українського письменника

Детальніше...

175 років від дня народження П.Тичини, українського письменника

Детальніше...

135-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ

Детальніше...

Голодомори в Україні

Детальніше...

Битва під Гурбами: довідка про битву .

Детальніше...

Берестецька битва матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії.

Детальніше...

12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)
Детальніше...

17 лютого 1892 р. народився Йосиф Сліпий (Коберницький) – митрополит, кардинал і Патріарх УГКЦ. 
Детальніше...

Корисні посилання