МЕМОРІАЛЬНИЙ БАРЕЛЬЄФ МИТРОПОЛИТУ ІВАНУ ОГІЄНКУ У РІВНОМУ

 

24 травня 2019 року з ініціативи товариства «Просвіта» на фасаді Рівненського обласного краєзнавчого музею встановлено меморіальний барельєф митрополиту Івану Огієнку.

У 1919 році,зважаючи на складний час на фронті, Симон Петлюра своїм указом переніс столицю України до Рівного. З березня по травень 1919 року в приміщенні Рівненської реальної школи (нині Рівненський краєзнавчий музей) працювало міністерство народної освіти Української народної республіки, яке очолював Іван Огієнко – митрополит Української автокефальної православної церкви, єпископ, відомий український вчений, мовознавець, лексикограф, педагог, політичний, громадський і церковний діяч, історик церкви. Значну частину свого життя вчений присвятив перекладу Біблії українською літературною мовою з оригінальних давньоєврейських і грецьких текстів. Був активним прихильником українізації православної церкви.

На ошатному подвір’ї краєзнавчого музею зібрались представники влади, науковці, письменники, просвітяни, громадські діячі. Ректор Рівненської духовної семінарії прот. Віталій Лотоцький освятив барельєф і наголосив на тому, що Іван Огієнко – визначна постать в історії української церкви.

Зі слів голови Рівненської обласної державної адміністрації Олексія Муляренка на пам’ятну дошку було виділено 100 тисяч гривень, а виконали скульптуру Володимир Стецюк, Тарас Бурик та Владислав Булгаков. Робота скульпторів отримала схвальні відгуки усіх присутніх.

У своєму виступі Світлана Богатирчук-Кривко розповіла про значний вклад Івана Огієнка у розвиток українського мовознавства та його значення для становлення сучасної української мови як державної.

Член правління товариства «Просвіта» Євген Шморгун презентував свою книгу «Громове дерево» в якій досліджено і описано події столітньої давності у нашому місті.

Просвітяни, заслужений артист України Олексій Заворотній та Назар Волощук, виконали уривок з твору Т. Шевченка «Гайдамаки».

Духівництво, представники влади, громадські діячі та краєзнавці гідно вшанували пам'ять видатного патріота України Івана Огієнка.

Мирослава Косарєва,

відповідальний секретар Рівненського обласного об’єднання

Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка


ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Іван Огієнко (Митрополит Іларіон) — український вчений, єпископ, митрополит УАПЦ, предстоятель УГПЦК, політичний, громадський і церковний діяч, мовознавець, лексикограф, історик церкви, педагог. Член Київського товариства старожитностей і мистецтв, дійсний член Наукового Товариства імені Тараса Шевченка

У 2019 році 100 років з того часу, як Рівне стало тимчасовою столицею Української народної республіки. Спочатку це був уряд С. Остапенка, а новий уряд у квітні очолив Б. Мартос. Незмінним керівником міністерства освіти у складі обох урядів був професор Іван Огієнко. Саме міністерство знаходилось у приміщенні реальної школи (сучасне приміщення Рівненського обласного краєзнавчого музею).

Іван Огієнко народився 14 січня 1882 р. в містечку Брусилів, нині — селище міського типу, районний центр Житомирської області, (тоді Радомишльського повіту Київської губернії, Російська імперія).

У травні 1903 в Острозі склав іспити в місцевій гімназії й отримав відповідне свідоцтво.

У грудні 1911 р. І. І. Огієнка зарахували професорським стипендіатом історико-філологічного факультету університету Св. Володимира. Він активно займається українознавчою проблематикою. 1914 року успішно складає всі іспити на звання магістра, а 1915 року починає читати перші самостійні лекції як приват-доцент кафедри російської мови та літератури університету Св. Володимира. Восени 1916 р. читає новий курс — «Історія східнослов'янського наголосу».

Іван Огієнко входить до елітарного кола національної інтелігенції, співпрацює з М. Біляшівським, М. Василенком, Б. Грінченком, М. Грушевським, Д. Дорошенком, А. Кримським, В. Науменком, А. Ніковським, В. Прокоповичем, І. Стешенком, П. Холодним, О. Черняхівським та ін.

Весною 1917 р. було створено Центральну раду. Іван Огієнко, як член ради новоствореного Центральною радою Міністерства освіти, виступив з ініціативою про заснування Українського народного університету (УНУ) в Києві. Він розробив новий курс «Українська культура».

14 січня 1918 Огієнко виступив на Всеукраїнському Церковному Соборі у Києві з доповіддю «Відродження Української Церкви», в якій аргументовано довів право Української церкви на самостійне існування.

5 січня 1919 Огієнка призначено міністром народної освіти УНР, яке він очолював з 5 січня по 9 квітня 1919 р. Він працював в урядах Володимира Чехівського та Сергія Остапенка. 17 січня як міністр освіти ухвалив для шкільного вжитку в усій Україні правила українського правопису; 30 січня видав наказ, за яким мовою викладання в усіх школах України (початкових, середніх, вищих) мала стати українська мова, у школах національних меншин дозволялося користуватися рідною мовою. 7 та 8 лютого у Вінниці видав накази, за якими у школах, що підлягали міністерству, всі дипломи, свідоцтва та атестати мали видаватися виключно українською мовою, всі написи на бланках, штемпелях і печатках також мали бути замінені на українські.

І. Огієнко доклав чимало зусиль для організації та розбудови українського національно-культурного та релігійного життя у Канаді. Заснував Теологічне товариство (нині: «Теологічне товариство митрополита Іларіона»), здійснив реорганізацію богословського факультету Манітобського університету, перетворивши його в Колегію ім. св. Апостола Андрія (готував православних священиків для українських громад в усьому світі). Ініціатор створення й голова Українського Науково-Богословського товариства. Ректор заснованого у Вінніпезі Українського народного університету (1948), декан і лектор богословського факультету колегії Св. Андрея Манітобського університету.

Справа життя Івана Огієнка (працював 1936 - 1955) — переклад Біблії, що до сьогодні є неперевершеним надбанням українського народу.

Упокоївся Іван Огієнко 29 березня 1972 року у Вінніпезі (Канада).

Ці та інші заслуги відомого українського вченого, митрополита, богослова Івана Огієнка та його сподвижницька праця як міністра освіти лягли в основу обгрунтування для встановлення меморіальної дошки на приміщенні Рівненського обласного краєзнавчого музею.

Ігор Марчук,

завідувач відділу «Інститут дослідів Волині» Рівненського краєзнавчого музею, просвітянин.


 

Пошук

Важливо знати…

160 років від дня народження Івана Франка

Детальніше...

160 років від дня народження Софії Русової (1856-1940), вченого, педагога, громадського діяча, засновниці українських жіночих організацій, члена Центральної Ради

Детальніше...

150 років від дня народження Миколи Василенка,

Детальніше...

145-річчя від дня народження Лесі Українки, видатної української поетеси, громадської діячки

Детальніше...

130 років від дня народження Марійки Підгірянки, української поетеси

Детальніше...

115 років від дня народження Валер’яна Підмогильного, українського письменника

Детальніше...

175 років від дня народження П.Тичини, українського письменника

Детальніше...

135-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ

Детальніше...

Голодомори в Україні

Детальніше...

Битва під Гурбами: довідка про битву .

Детальніше...

Берестецька битва матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії.

Детальніше...

12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)
Детальніше...

17 лютого 1892 р. народився Йосиф Сліпий (Коберницький) – митрополит, кардинал і Патріарх УГКЦ. 
Детальніше...

Корисні посилання