Борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)

12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)

Дмитро Клячківський (Клим Савур, Охрім, Білаш та ін. ) – український політичний і військовий діяч, полковник УПА.
Народився у місті Збараж Тернопільської області 4 листопада 1911 р. Син бідних селян, за іншими даними - син банківського клерка. Закінчив Станіславську гімназію, навчався на юридичному факультеті Львівського університету. Відбув службу в польській армії. Працював у кооперативній організації «Народна торгівля» у Станіславі в 1934 році.

В юнацькі роки вступив у ряди організації «Українських націоналістів». З того часу все життя в революційній боротьбі. У жовтні 1937 р. був заарештований польською поліцією, деякий час перебував в ув’язненні. У 1938 р. член Управи спортивної організації «Сокіл» у Збаражі. Обласний провідник юнацтва ОУН Станіславщини (1939—1941), займався організаційною роботою серед молоді.

З осені 1939 року після приходу більшовиків переходить на нелегальний стан. У 1941 році Дмитро Клячківський заарештований у Львові радянськими спецслужбами. Засуджений під час процесу 59-ти до смертної кари, яка була замінена на 10 років тюремного ув’язнення. У липні 1941 року втік з Бердичівської в’язниці.
Зимою 1941-42 рр. Дмитро Клячківський обіймає пост провідника ОУН на північно-західних українських землях. Він відіграє важливу роль в організації перших відділів УПА та розбудові її структури на Волині і Поліссі. Займався розробкою тактики боротьби з гітлерівцями, формуванням кінних підрозділів УПА, організацією самооборони. З січня 1943 року і до своєї героїчної смерті займав пост командира групи військ УПА-Північ.

Більшість джерел вказують на те, що Дмитро Клячківський загинув 12 лютого 1945 р. у бою з переважаючими силами НКВС біля Оржівських хуторів Клеванського району на Рівненщині.

Проте у квітні 1992 року в управу Рівненського РУХу надійшов офіційний лист з Управління Служби безпеки України на запит народного депутата України В.М.Червонія. В листі повідомляється, що в архіві УСБУ по Рівненській області є зведення від 19 лютого 1945 року про те, що «12 лютого ц.р. о 14.30 під час проведення операції військовослужбовцями 233-го особого стрілецького батальйону ВВ НКВС і працівниками УНКВС у районі села Суськ Олександрійського району виявлено три учасники ОУН-УПА, які намагалися сховатися від переслідування, але вбиті бійцями НКВС. Серед убитих виявлений командуючий УПА «Клим Савур». Особи інших двох убитих не встановлені. Зі схрону вилучено: автоматів - 3, пістолетів - 2, револьверів - 1, автоматних магазинів - 5, набоїв - 150. Інші документи УПА і фотокартка «Клима Савура». У якому саме місці біля села Суськ сталася ця подія, куди передали вилучені зі схрону документи УПА, фотокартка «Клима Савура» і де пізніше поховані «Клим Савур» та інші два вбиті, у відповіді не зафіксовано.

Керівництвом Рівненської обласної організації Українського Народного РУХу встановлено, що разом із «Климом Савуром» перебував і загинув 12 лютого 1945 року Борис Бедрик на псевдо «Див», «Клим», встановлено, що він є родом із села Стрільче Горохівського району, перебував на посадах начальника штабу групи «Турів» УПА-Північ та розвідки УПА-Північ.

Додаткові дослідження, що були проведені після депутатського звернення на ім'я голови Служби Безпеки України, 24 березня 2001 року народному депутату В.Червонію було надано офіційну відповідь, де було вказано, що тіла загиблих: Клима Савура та двох його побратимів було доставлено до міста Рівного у в'язницю обласного управління НКВД і захоронено в районі «Грабник» м. Рівне, де знаходилася в'язниця та обласне управління НКВД. 
Щоб увіковічнити пам'ять Клима Савура, а також відомих та невідомих бійців УПА, учасників Українського Руху Опору на на пропозицію старости Свято-Покровського собору, народного депутата України В.Червонія на Рівненському кладовищі «Грабник» було споруджено каплицю в пам'ять про загиблих героїв України.


Рівне, вул. Соборна 16. Пам’ятник Клим Савуру Скульптор В. Шолудько, 2002 р

Інший пам’ятник встановлено на батьківщині Дмитра Клячківського у його рідному місті Збаражі 9 липня 1995 року. Автори пам’ятника - скульптор Володимир Мельник та архітектор Василь Скочеляс.

 


Листівка –дереворит «Клим Савур». Автор деревориту – Ніл Хасевич

Пошук

Важливо знати…

160 років від дня народження Івана Франка

Детальніше...

160 років від дня народження Софії Русової (1856-1940), вченого, педагога, громадського діяча, засновниці українських жіночих організацій, члена Центральної Ради

Детальніше...

150 років від дня народження Миколи Василенка,

Детальніше...

145-річчя від дня народження Лесі Українки, видатної української поетеси, громадської діячки

Детальніше...

130 років від дня народження Марійки Підгірянки, української поетеси

Детальніше...

115 років від дня народження Валер’яна Підмогильного, українського письменника

Детальніше...

175 років від дня народження П.Тичини, українського письменника

Детальніше...

135-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ

Детальніше...

Голодомори в Україні

Детальніше...

Битва під Гурбами: довідка про битву .

Детальніше...

Берестецька битва матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії.

Детальніше...

12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)
Детальніше...

17 лютого 1892 р. народився Йосиф Сліпий (Коберницький) – митрополит, кардинал і Патріарх УГКЦ. 
Детальніше...

Корисні посилання