Рівненське обласне об᾿єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка

Основна мета діяльності «Просвіти» – утвердження української національної ідеї, державної української мови, розвиток нашої культури, відродження історичної пам'яті, формування національної свідомості та піднесення духовності і добробуту українського народу.

 

У ДЕРМАНЬ – ДО СВІТОЧІВ

Обласну літературну премію імені Світочів, у назві якої уособлено імена Бориса Тена, Уласа Самчука, Мелетія Смотрицького, Дем'яна Наливайка, Івана Федорова (Федоровича), князя Костянтина Острозького присуджено поету, прозаїку, публіцисту  Борису Боровцю за книги «Поліссям народжене слово», «Михайло Яцковський  у документах, віршах та листах» і видавцю раритетної Шевченкіани, просвітянину Михайлу Борейку.

Нагороду, встановлену облдержадміністрацією,  їм вручили голова Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України Ганна Лимич та голова Здолбунівської райдержадміністрації Олександр Бухало під час літературно-мистецького свята  «Дерманський світильник», що традиційно пройшло у селі Дермань на Рівненщині.

 

Лауреати разом із літераторами краю поклали квіти до меморіальних знаків уславленим  уродженцям Дермані Уласу Самчуку та Борису Тену, виступили перед їх земляками.

Письменники Євген Шморгун та Віктор Мазаний торкнулися, зокрема, поповнення  «Бібліотечки літературного музею Уласа Самчука у Рівному» та досліджень про видатних постатей, котрі у часи Другої світової війни разом із автором знаменитого роману «Волинь» ініціювали перед скульптором Іваном Кавалерідзе створення пам’ятника Тарасу Шевченку для Дубна (не був встановлений – В.Д), формували український культурницький простір на теренах Рівненщини – відновили діяльність «Просвіти», заснували видавництво, музичний інститут, налагодили випуск календаря тощо.

Також представлено альманах «Майдан. Війна», упорядником якого є Лідія Рибенко.

Зі своїми творчими доробками ознайомили поети, прозаїки Ніна Дворницька, Василь Басараба, Микола Береза, Микола Кащук, Ростислав Слободенюк, Михайло Степанюк, Ірина Мельник, Ганна Лимич, Олексій Заворотній.

Про значення творчості Уласа Самчука, Бориса Тена говорив голова Рівненського обласного об'єднання Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка Іван Вєтров.

Заступник голови Рівненської обласної організації Національної спілки журналістів України Володимир Дрозюк вручив найвищу відзнаку Національної спілки журналістів України «Золота медаль української журналістики» заступнику головного редактора газети «Надслучанський вісник» із Березного Надії Ярмолюк.

До організації свята слова долучилися обласне управління культури і туризму, обласна організація Національної спілки письменників України, Здолбунівська райдержадміністрація, Здолбунівська музична та місцева загальноосвітня школи, Дерманська сільська рада.

 

 

Віктор Денисюк.

На фото:

Лауреати та письменники біля будинку, де народився і проживав Борис Тен.

Письменники, просвітяни, громадськість, учні та учителі гімназії  під час літературно-мистецького свята  «Дерманський світильник».

Просвітяни взяли участь 22 серпня у відзначенні 23-ї річниці незалежності України

Просвітяни взяли участь 22 серпня у відзначенні 23-ї річниці незалежності України в Рівненському обласному академічному українському музично-драматичному театрі; 23 серпня - у піднятті державного прапора на майдані Незалежності: 24 серпня поклали корзини квітів до пам'ятників "Загиблим за Україну" та Тарасу Шевченку.
Слава незалежній Україні!

ВИХІД КНИГИ – ПЕРЕМОГА НА ДУХОВНОМУ ФРОНТІ

23 серпня, напередодні Дня Незалежності, у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася презентація збірника «Майдан. Війна» (редактор – Неоніла Диб’як), в який увійшли твори, присвячені епохальним подіям в Україні. За винятком двох оповідань (Ірини Мельник «Україна – понад усе» та Олени Захарченко «Фонтан з дівчинкою»), решта творів – поетичні; одна з поезій уже покладена на музику і стала піснею («Небесна сотня» на слова Петра Велесика, музика Андрія Пастушенка). Автори збірки (а їх рівно тридцять) – упереваж літератори Рівненщини, однак не тільки.


Майдан здетонував зболеними поетичними рядками у серці Павла Кричевського з Російської Федерації, його вірш «Небесной Сотне» поданий у книзі в оригіналі й у перекладі українською Анатолія Криловця. Прозвучав у збірці і голос Донбасу – уродженець Амвросіївки Володимир Лимаренко, котрий нині приїхав до Рівного, в останній момент перед друком книги, коли її вже було зверстано, таки встиг подати і свій доробок – низку поезій українською і російською. А поетеса Вікторія Климентовська переклала українською текст пісні «Воїни світла» («Ляпіс Трубецкой»), котра для українців завжди асоціюватиметься із нескореними моряками в Криму…


Щодо інших авторів, то дехто представлений одним-двома віршами, але є такі,  котрі подали заледве не добірки (Анна Лимич, Неоніла Диб’як, Михайло Степанюк). Взяли участь у створенні книги як члени Спілки письменників, так і початківці, серед яких – учасники народного поетичного літературного об’єднання «Поетарх», що діє при Рівненському палаці дітей та молоді. А ще до уваги читачів і твори поетів-аматорів, які, можливо, не надто досконалі в сенсі техніки віршування, однак щирі й зворушливі.


Книга видана за сприяння Рівненської обласної громадської організації «Правий сектор», особисто її керівника Романа Коваля – людини, яка заслуговує на особливий пошанівок. І не тільки за те, що в нинішній кризовий і драматичний час він перейнявся віднайденням коштів для видання книги (до речі, він і раніше був активним учасником культурного життя краю, організовував зустрічі з письменниками тощо), але й тому, що пан Роман належить до найжертовніших синів України, до тих, хто нині стоїть в обороні її незалежності, дивлячись у вічі смерті. Будучи лікарем-хірургом, свого часу взявши участь як військовий лікар у воєнних подіях у Хорватії, нині цей лицар світла періодично разом зі своїми побратимами з Правого Сектора виїздить на бойові операції на Донбас.


(Авторка цих рядків не може втриматися від спогадів… Так сталося, що взимку після серйозної травми потрапила на операційний стіл. Оперував саме він – Роман Коваль, упродовж чотирьох годин «складав» поламану ногу, а через кілька днів мій рятувальник пішов начебто у відпустку, насправді ж  – на барикади. І зараз зримо бачу: сонячний січневий ранок, раптом розчиняються  двері палати і стрімко входить пан Роман. Але не в білому халаті, а в камуфляжній куртці. Рожевий від морозу, гостро пахнув вітром і здалося – димом. То був запах Майдану, запах майбутньої перемоги…)


Як було сказано, презентація книги відбулася напередодні Різдва України, а отже – також у святковий день, день Українського Прапора. Тож після проведення заходу його учасники під проводом Романа Коваля  пішли вшанувати наш прапор. Але рушили не на майдан Незалежності, а до Воскресенського собору, біля якого в далекому вже нині 1989 році було піднято перший у Рівному синьо-жовтий стяг, що його вже наступного ранку не стало, залишився лише зігнутий уночі флагшток… Згодом він знову тут з’явився, і вже назавжди. Тут і завершилося літературне свято виконанням громадою Славня України.

Лідія  Рибенко,

голова Рівненської обласної організації

Національної спілки письменників України,

член правління Рівненського обласного об’єднання

ВУТ «Просвіта» імені Т.Шевченка

Презентація збірки творів літераторів Рівненщини "Майдан. Війна"

У суботу, 23 серпня, в обласній науковій бібліотеці ("Світлиця") відбудеться презентація збірки творів літераторів Рівненщини "Майдан. Війна".

Початок о 15-00.

Пошук

Важливо знати…

160 років від дня народження Івана Франка

Детальніше...

160 років від дня народження Софії Русової (1856-1940), вченого, педагога, громадського діяча, засновниці українських жіночих організацій, члена Центральної Ради

Детальніше...

150 років від дня народження Миколи Василенка,

Детальніше...

145-річчя від дня народження Лесі Українки, видатної української поетеси, громадської діячки

Детальніше...

130 років від дня народження Марійки Підгірянки, української поетеси

Детальніше...

115 років від дня народження Валер’яна Підмогильного, українського письменника

Детальніше...

175 років від дня народження П.Тичини, українського письменника

Детальніше...

135-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ

Детальніше...

Голодомори в Україні

Детальніше...

Битва під Гурбами: довідка про битву .

Детальніше...

Берестецька битва матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії.

Детальніше...

12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)
Детальніше...

17 лютого 1892 р. народився Йосиф Сліпий (Коберницький) – митрополит, кардинал і Патріарх УГКЦ. 
Детальніше...

Корисні посилання