Відкрите звернення

 

Президенту України

Кабінету Міністрів України

Міністерству освіти і науки України

ЗВЕРНЕННЯ

Звертається до вас просвітянська спільнота Рівненщини. Представники найстарішої в Україні громадської організації, місією якої є збереження духовності свого народу, просять вас почути хвилю протесту з боку громадськості щодо Проєкту Державного стандарту базової середньої освіти.

Ми обурені антиукраїнськими позиціями, які є в змісті мовно-літературної галузі, так як ці нововведення замасковані під важливість реформи, прогресивність процесу інтеграції та орієнтацію на європейську освітню практику. За умови реалізації цих підходів в освітньому процесі сучасної школи ми, українці, вкотре повернемося до боротьби (на 29-му році Незалежності!) за рідне слово та національну ідентичність. «Скільки книжних мов, стільки й народів. Не робімо з свого єдиного кількох народців!» – писав Іван Огієнко. Ми ж робимо це через документ освітньої галузі, програмуючи себе на самознищення! До речі, той же Іван Огієнко, коли був міністром народної освіти УНР лише три місяці, українізував освітній процес у закладах освіти.

 

Павло Мовчан, голова Всеукраїнського товариства «Просвіта», зазначає: «Мова – це п'ята ефірна стихія, яка облягає національний простір, і зменшення її сфери призводить до утворень своєрідних озонних отворів, через які вривається чорна енергія, що деморалізує народ...» Ми ж, латаючи одні озонні діри, робимо інші. Державний стандарт – подвійний стандарт?

Українська література – це пласт духовності, який дозволив нашому народу вистояти упродовж століть заборон, гонінь, асиміляції, спекуляцій. І документ, який вилучає її з програми, нагадує за своїм призначенням черговий антиукраїнський циркуляр, а введення в умовах гібридної війни інтегрованого курсу, спрямованого на «розчинення» предметів, призведе до інтелектуальної деградації нації. Адже знищення літературної освіти, а саме так можна назвати заміну української та зарубіжної літератури «оригінальною» та «перекладною» під виглядом посилення мовного компонента, спричинить зникнення мислячих людей. Прикро, що вже офіційно для школярів із Закарпаття чи Донеччини саме українська література стане перекладною, додатковою, бо вважатиметься, що оригінальна – це та, мовою якої спілкуються в побуті? Рухаємося по спіралі… Невже столітня історія нас так нічому не навчила?

Читаюча нація – мисляча нація. У підлітковому віці (учні 5-6, 7-9 класів), як стверджують спеціалісти, особливо важливим є формування свідомого читача й мовця. Саме в підлітковому періоді закладається та формується громадянська позиція, ставлення до мови, країни, морально-духовних цінностей. Через художню літературу, насамперед, рідну, це можна зробити ненав’язливо й ефективно. Що ж маємо натомість? Гірке усвідомлення того, що нашим дітям, на думку авторів документу, українська література є другорядною.

Викликає тривогу нівелювання ціннісної складової сучасної освіти. Серед переліку ціннісних орієнтирів, запропонованих у Проєкті Державного стандарту базової середньої освіти, чомусь «плекання любові до рідного краю, української культури, дбайливе ставлення до довкілля», «формування активної громадянської позиції, відповідального ставлення до Української держави, історії українського народу, державної мови» стоять наприкінці. Так, змінюється світ, розвиваються технології, та загальнолюдські й національні цінності мають бути незмінними.

Фахівці, педагоги та науковці, громадськість неодноразово заявляли про непрофесійність, непрозорість, недемократичність документу, натомість отримують чиновницькі «відписки» про те, що всі пропозиції будуть враховані. Цей процес комунікації має характер відтягування в часі та зволікання в дії, що свідчить про небажання МОН України вирішувати стратегічні для країни питання.

Зважаючи на важливість Державного стандарту базової середньої освіти в демократичному та духовному вимірі освіти як запоруки майбутнього країни та складової її національної безпеки, просимо вас:

1. Допрацювати Проєкт Державного стандарту базової середньої освіти з урахуванням усіх зауважень та пропозицій, висловлених під час громадського обговорення документу.

2. Унеможливити знищення такого надважливого державотворчого компоненту базової середньої освіти як українська література.

3. Захистити від інтегрування українську мову та літератури.

4. Оприлюднити остаточний варіант Проєкту Державного стандарту базової середньої освіти та надати чіткі алгоритми впровадження Держстандарту (освітяни хочуть побачити Типову освітню програму та Типовий навчальний план), у яких чітко визначено такі предмети, як українська мова, українська література та зарубіжна література, і які дозволять зрозуміти, наскільки враховані пропозиції громадськості.

Ігнорування думки широкої громадськості, зокрема й просвітян, не відображатиме державницьку позицію.

Звернення від просвітян краю схвалене на розширеному онлайн-засіданні правління обласного товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка від 15 квітня 2020 року, протокол № 39.

 

Пошук

Важливо знати…

160 років від дня народження Івана Франка

Детальніше...

160 років від дня народження Софії Русової (1856-1940), вченого, педагога, громадського діяча, засновниці українських жіночих організацій, члена Центральної Ради

Детальніше...

150 років від дня народження Миколи Василенка,

Детальніше...

145-річчя від дня народження Лесі Українки, видатної української поетеси, громадської діячки

Детальніше...

130 років від дня народження Марійки Підгірянки, української поетеси

Детальніше...

115 років від дня народження Валер’яна Підмогильного, українського письменника

Детальніше...

175 років від дня народження П.Тичини, українського письменника

Детальніше...

135-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ

Детальніше...

Голодомори в Україні

Детальніше...

Битва під Гурбами: довідка про битву .

Детальніше...

Берестецька битва матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії.

Детальніше...

12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)
Детальніше...

17 лютого 1892 р. народився Йосиф Сліпий (Коберницький) – митрополит, кардинал і Патріарх УГКЦ. 
Детальніше...

Корисні посилання