29 грудня 2020 року на засіданні правління Рівненського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» підбили підсумки роботи за 2020 рік та погодили план роботи на 2021 рік.

На засіданні присутні члени правління товариства, голови районних, міських об’єднань та (онлайн) відповідальний секретар головної ради Всеукраїнського товариства Світлана Фещенко.

КОРОТКИЙ ЗВІТ ДІЯЛЬНОСТІ ОБЛАСНОГО ТОВАРИСТВА

«ПРОСВІТА» ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА у 2020 році

 

ДОТРИМАННЯ СТ. 10 КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ

Щодо дотримання ст. 10 Конституції України, Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (№ 5670-д) Рівненське обласне об’єднання «Просвіта» неодноразово зверталося до органів влади:

- про підтримку заяви Івана Ющука З ВИМОГОЮ ПРИПИНИТИ НИЩЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ;

- 15 квітня – до Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України – захистити від інтегрування українську мову та літератури у Проєкті Державного стандарту базової середньої освіти (відхилено інтегрування);

- зупинити чергові посягання на українську мову, викладені в антиукраїнському законопроєкті авторства Максима Бужанського за № 2362 (не винесено на обговорення у ВРУ).

Просвітяни області проводили роз’яснювальну роботу щодо імплементації Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

НАЙБІЛЬШ ВАЖЛИВІ МАСОВІ ЗАХОДИ

З ініціативи Просвіти та голови Історичного товариства Рівного Ігоря Солоненка за кошти члена правління Романа Коваля 21 січня відкрито меморіальну дошку Миколі Негребецькому – діячу українського національного руху у Рівному, сотнику армії УНР, лицарю ордена «Залізного хреста», учаснику Другого зимового походу, члену товариств «Просвіта» та «Відродження» на приміщенні Рівненської загальноосвітньої школи № 5, що знаходиться на одноіменній вулиці.

22 січня 2020 року з нагоди Дня Соборності України відбулася відкрита лекція директора Інституту дослідження Голодомору при Національному музеї Глодомору-геноциду, доктора історичних наук, професора Віктора Брехуненка про походження самоназви «Україна» та її перетворення на єдине ім’я українського світу; появу ідентичності «українців», «українського народу»; привласнення імені «Русь» Московією.

День пам’яті Героїв Крут (29 січня). У м. Рівному біля пам’ятника «Загиблим за Україну» проведено захід «Вони загинули,щоб ми жили». Підготовлено інформація для використання у закладах та установах освіти, культури інше.

20 лютого взяли участь в заходах до Дня Героїв Небесної Сотні, зокрема просвітяни та союзянки Костопільщини провели захід «Слава Вам Героїні Майдану», де, зокрема, вшанували жінок-героїнь Майдану, які внесли свою лепту у розбудову вільної та незалежної України.

24 лютого взяли участь в урочистостях з нагоди 80-річчя Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки та відзначили партнерів за багаторічну співпрацю.

Культурологічно-просвітницький проєкт члена правління обласного товариства «Просвіта» Миколи Федоришина «Україці як європейська культурна спільнота (на прикладі української Першокниги «Пересопницького Євангелія» тривав упродовж листопада 2019 р. лютого 2020 р. містами Сарни, Рокитне, Костопіль, Корець, Луцьк, Хмельницький, Млинів, Демидівка.

Урок історичної пам’яті «Його ім’я в наших серцях» (до 75-річчя з дня загибелі Дмитра Клячківського) 12 лютого відбувся біля пам’ятника Климу Савуру. У заході взяли участь вчителі та учні рівненських шкіл.

21 лютого проведено звітно-виборну конференцію «Молодої Просвіти» ім. Т. Шевченка. Обрано її керівний склад.

25 лютого, до Міжнародного дня рідної мови, професором Київського міжнародного університету, заслуженим діячем науки і техніки України, українським мовознавцем, літературознавцем Іваном Ющуком прочитано дві відкриті лекції «Становлення української мови протягом тисячоліть» для філологів-учителів та студентів. Мовознавець також познайомив з новими виданнями: «Практичним довідником з українського правопису», методичними порадами для вчителя «Українська мова в школі», «Словником української мови VІ століття» та іншими.

Письменниками Рівненщини проведено цикл «Самчукових зустрічей» в Літературному музеї Уласа Самчука.

У рамках заходів відзначення 206-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка:

- у Рівненському ОІППО відбулася зустріч учительства області з відомим письменником Євгеном Шморгуном, який презентував мистецько-документальний збірник «Рівненська барва Кобзаревого слов»";

- костопільськими просвітянами був організований захід «Єднаймо Україну Тарасовим словом», спільно зі студентами Костопільського медичного коледжу та членом Національної спілки письменників України Анатолій Карп’юк, який прочитав свій власний вірш «Кобзареві», присвячений встановленню пам’ятника Тарасу Шевченку в місті Костопіль 22 травня 1995 року;

- у Рівненському облмуздрамтеатрі відбулася відновлена поетична містерія за творами Тараса Шевченка «Та не однаково мені…», режисер вистави Володимир Петрів – народний артист України, шевченківський лауреат, член правління обласного товариства (відеофрагмент: https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=GPQScXB-Atg&feature=emb_logo);

- Всеукраїнський конкурс учнівської молоді «Об’єднаймося ж, брати мої…»;

- Обласний конкурс читців-аматорів «Кобзарева струна не вмирає» (спільно з Будинком народної творчості);

- урочисте покладання квітів до пам’ятника Т. Шевченку;

- Обласний конкурс читців-декламаторів поезії Т. Шевченка «Живи, Кобзарю, в пам'яті людській»;

- конкурс творчих робіт молоді;

- творчі зустрічі письменників Рівненщини з учнями, учителями;

- поетичний марафон «Іду на сповідь до Тараса».

21 квітня вшанували героїв битви під Гурбами спільно з духовенством та «Об'єднанням добровольців» Рівненщини.

До Дня матері (14 травня) за співучасті корецьких просвітян було проведено вечір українського романсу та вечір авторської пісні.

17 травня вшанували пам’яті жертв політичних репресій.

21 травня, в День вишиванки, просвітяни підтримали акцію «Одягни вишиванку». Пройшли в містах та районах заходи з популяризації та значимості вишиванки для українського народу.

22 травня Рівненською міською Просвітою проведено просвітянську акцію «Букет Кобзарю» (до річниці перепоховання).

У червні відбулося вшанування памяті генерал-хорунжого Володимира Оскілка на його могилі в с.Хотині Рівненського району. Після панахиди відбулася зустріч із селянами Є.Шморгуна, автора роману-дослідження про Оскілка «Громове дерево». У березні–травні книга презентувалася також учням Шпанівського та Великоолексинського закладів освіти.

21 червня 369-ту річницю Берестецької битви відзначили в умовах карантинних обмежень. Панахиду за загиблими козаками Богдана Хмельницького провели у Свято Георгієвському монастирі, яку очолив Предстоятель Православної Церкви України Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

До 130-річчя від дня народження Василя Тютюнника – військового діяча, командувача Дієвої Армії УНР у 1919 році 17 липня спільно із культурно-освітнім товариством «Забужжя», пластунською організацією, іншими громадськими організаціями вшанували пам’ять визначного українського військового діяча, полковника генерального штабу Армії УНР, командувача Дієвої Армії УНР в 1919 році, генерал-хорунжого ВАСИЛЯ ТЮТЮННИКА та поклали квіти до його пам’ятника на Дубенському кладовищі у Рівному.

28 липня згідно із рішенням правління надано фінансову допомогу з фонду Товариства української мови м. Чикаго, США (керівник Віра Боднарук) учасникам та сім’ям учасників АТО-ООС.

Просвітяни взяли участь у заходах до Дня Державного Прапора України (23 серпня) та Дня Незалежності (24 серпня).

9 вересня відбулися заходи з нагоди 76-ї річниці вигнання українців з Холмщини, Підляшшя, Надсяння, Лемківщини, Любачівщини, Бойківщини у 1944-1951 роках.

На Покрову традиційно просвітяни Костопільщини вшанували воїнів УПА в урочищі Гутвин Костопільського району.

За підсумками конкурсу «Краща книга року 2020» (10 вересня) спеціальні просвітянські дипломи та Шевченківські енциклопедії отримали у номінаціях:

- «Краще історико-краєзнавче видання» - Раїса ТИШКЕВИЧ за видання «Сарни: історико-краєзнавчий нарис»;

- «Краще прозове видання» - Святослав ПРАСК за роман «Горинь», ЄВГЕН ШМОРГУН за роман-дослідження «Громове дерево»;

- «Краще поліграфічне видання» - Алла СЕМЕНЮК за фотолітопис дубенської «Просвіти» «Світити не згоряючи».

До Дня української писемності та мови традиційно проведено Обласний літературний конкурс учнівської молоді «Перло многоцінне», 9 листопада оголошено та нагороджено переможців; у Рівному проведено загальноміський онлайн-конкурс «Молодь захищає рідну мову».

24 листопада відбувся круглий стіл «НІЛ ХАСЕВИЧ – ХУДОЖНИК-БОРЕЦЬ» з нагоди 115-й річниці від дня народження. У рамках круглого столу відбулася презентація збірки листівок дереворитів «Ніл Хасевич – художник-борець».

Цього ж дня поклали квіти від учасників круглого столу до пам’ятника Нілу Хасевичу у Рівному.

28 листопада на майдані Свято-Покровського собору просвітяни разом із представниками влади, учасниками АТО/ООС, громадськістю міста вшанували пам’ять безневинно заморених голодом мільйонів українців та запалили свічки пам'яті. Після загальнонаціональної хвилини мовчання cкорботні заходи завершилися панахидою у верхньому храмі Свято-Покровського собору, яку очолив архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон.

12 грудня до 130-річчя від дня народження визначного політичного і державного діяча, Голови ОУН, полковника Андрія Мельника проведено круглий стіл в онлайн-форматі «АНДРІЙ МЕЛЬНИК: ІСТОРІЯ, ПАМ'ЯТЬ. СПАДЩИНА».

До Дня Збройних Сил України 4 грудня у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки – «Воїни. Історія українського війська».

ВШАНУВАННЯ ПРОСВІТЯН-ЮВІЛЯРІВ.

Лавреатами Обласної просвітянської премії імені Григорія Чубая стали письменники Микола ПШЕНИЧНИЙ та Галина ГНАТЮК.

Члени правління обласного товариства Наталія СОСЮК, Зоя ДІДИЧ та просвітянка Надія ДЕМЧУК стали кавалерами ордена княгині Ольги III ступеня.

Відзнаками Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Шевченка нагороджено:

- Почесною грамотою – Євгена ШМОРГУНА, архієпископа Рівненського і Острозького ІЛАРІОНА, Ірину БАКОВЕЦЬКУ;

- подякою Олександра КУРСИКА та Людмилу БОСИК.

Відзнаками ПЦУ – орденом Святого Рівноапостольного князя Володимира ІІІ ступеня (ПЦУ) Андрія ЖИВ’ЮКА, Благочинною грамотою архієпископа Рівненського і Острозького Олександра БУЛИГУ.

Відзнаками обласного товариства «Просвіта»:

- Почесною грамота – Олексія БУХАЛА, Михайла ГРИНЕВИЧА та Валерія СТАСЮКА;

- подяками - Аллу ЧЕРНІЙ, Надію МЕЛЬНИК, Наталію БАСАРАБУ, Юрія НОВАКА

ПУБЛІКАЦІЇ ТА КНИГОВИДАННЯ

- Низку статей на просвітянську тематику опубліковано у тижневику «Слово Просвіти» на сайті Просвіти, серед яких:

- «Дідух з Рівного в експозиції музею Івана Гончара в Києві»;

- Л.ТКАЧ «Нова радість стала» для дітей переселенців»; З.Дідич «Самчукові зустрічі»;

- Б.БОРОВЕЦЬ «Творчі обдарування Є.Шморгуна»;

- М.ТИМЧАК Дитяча сторінка «Де живе мурашка»;

- Г.ГНАТЮК «Пройти по воді»;

- І.ВЄТРОВ «Перло многоцінне»-письменницькі сходинки»; А.Карп’юк «Ніл Хасевич-легендарний лицар свободи»;

- С.ПРАСК «Костопільщина просвітянська. «Просвіті» Костопільщини -100».

Активно публікувалися матеріали діяльності просвітян краю на інформаційних вебресурсах Просвіти (сайті та сторінці у Фейсбуці), в інших медіа.

Із міських та районних об’єднань найактивніше висвітлювали інформацію на медіаресурсах Рівненське міське, Володимирецьке та Дубенське районні. Костопільським районним об’єднанням у місцевій газеті «Новини Костопільщини» створено колонку «Батьківські криниці».

Надруковано у часописі «Вісті Рівненщини» від 27.11.2020 р. за № 47 статтю про Нонну ПРОХОРЕНКО, педагога, просвітянку, багаторічну членкиню правління РОО ВУТ «Просвіта».

Євгеном ШМОРГУНОМ опубліковано низку статей у часописі «Вісті Рівненщини» про рівненських сподвижників розбудови України.

Просвітянські видання Книга «Просвітянське століття Рівненщини» (упорядники та автори Іван ВЄТРОВ, Зоя ДІДИЧ) стала лавреатом Всеукраїнського бібліотечного «Біографічного рейтингу – 2018» (ТОП-10) Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського у номінації «Колективний портрет»

Обласним товариством за сприяння Товариства української мови в м. Чикаго, США (керівник Віра Боднарук) видано книги:

- «Цей світ-вертеп…» М.ПШЕНИЧНОГО;

- альманах учнівських творів «Проріст» (випуск 17);

- «Спадкоємці» М.ЖУЛИНСЬКОГО;

- «З Україною в серці, з Богом у душі» І.МІСЬКОВОЇ, М.ГОРОБЕЦЬ, С.ГАЛАБУРДИ;

- комплект листівок дереворитів Н.Хасевича.

ХВИЛИНА МОВЧАННЯ

Хвилиною мовчання вшанували пам’ять Олександра Волощука (5-та річниця від дня смерті) та тих відомих просвітян, кого 2020 рік забрав у засвіти – Миколу Пшеничного, Нонну Прохоренко, Михайла Борейка.

ПОДЯКА

Правління Просвіти висловлює щиру вдячність партнерам: закладам та установам освіти та культури, обласному та районним краєзнавчим музеям, обласним організаціям Національної спілки письменників України Національної спілки краєзнавців України, Національної спілки кобзарів України, Національної спілки художників України, Національної всеукраїнської музичної спілки, Рівненському обласному інституту післядипломної педагогічної освіти, суспільно-культурному товариству «Забужжя», Інституту дослідження Голодомору при Національному музеї Глодомору-геноциду, Інституту археографії та джерелознавства Національної академії наук України та іншим.


Пошук

Важливо знати…

160 років від дня народження Івана Франка

Детальніше...

160 років від дня народження Софії Русової (1856-1940), вченого, педагога, громадського діяча, засновниці українських жіночих організацій, члена Центральної Ради

Детальніше...

150 років від дня народження Миколи Василенка,

Детальніше...

145-річчя від дня народження Лесі Українки, видатної української поетеси, громадської діячки

Детальніше...

130 років від дня народження Марійки Підгірянки, української поетеси

Детальніше...

115 років від дня народження Валер’яна Підмогильного, українського письменника

Детальніше...

175 років від дня народження П.Тичини, українського письменника

Детальніше...

135-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ

Детальніше...

Голодомори в Україні

Детальніше...

Битва під Гурбами: довідка про битву .

Детальніше...

Берестецька битва матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії.

Детальніше...

12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур)
Детальніше...

17 лютого 1892 р. народився Йосиф Сліпий (Коберницький) – митрополит, кардинал і Патріарх УГКЦ. 
Детальніше...

Корисні посилання